Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun Nedenleri

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun Nedenleri

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak araştırmacılar, birinin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu geliştirip geliştiremeyeceğini belirlemede rol oynayan çeşitli faktörlerin olabileceğinden şüpheleniyorlar.

 

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun Nedenleri
Genetik
Son zamanlarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) teşhisi konmuş veya DEHB ile uzun yıllardır yaşamış olan neredeyse tüm yetişkinlerin sorduğu soru şudur: "Çocuklarımın da DEHB’si olacak mı?" Bunun cevabı, duruma göre değişkenlik gösterebilir.

DEHB öncelikle kalıtsal bir hastalıktır. DEHB’ye genetik katkı oranının % 70’in üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Güçlü genetik bağlantıya rağmen DEHB’nizin olması, bunu otomatik olarak çocuğunuza geçireceğiniz anlamına gelmez. Bunun nedeni, çocuğun DEHB’yi geliştirip geliştirmeyeceğini belirleyenin sadece genler değil, genlerin ve çevresel faktörlerin bir birleşimi olmasıdır.

Çocuklar, DEHB genlerini aktifleştirilmeden miras olarak taşıyabilir. Örneğin, bir araştırma çalışması DEHB’li babaların üçte birinin DEHB’yi geliştiren çocuklara sahip olduğunu tespit etmiştir.

Bugüne kadar, DEHB’si olan ailelerde spesifik birkaç gen adayı bulundu; ancak bilim adamları DEHB semptomlarının ortaya çıkmasına neden olan şeyin belirli bir gen değil, bu genlerin ve, çevrenin etkileşimi olduğunu düşünüyorlar.

DEHB cinsiyete bağlı bir durum değildir. Başka bir deyişle, DEHB sadece erkeklerde oluşmaz ve bu nedenle sadece babadan geçmez. Sıklıkla insanlar, “Sadece DEHB’si olan babaların çocuklarında bu durum görülür ve eğer babanın DEHB’si yoksa, o zaman çocuk muhtemelen buna sahip olamaz” diye düşünür.

Her ne kadar DEHB erkeklerde kadınlardan daha sık olsa da, hem annelerin hem de babaların DEHB olabileceğini anlamak önemlidir.

Toksinler
Kurşuna maruz kalma (düşük seviyelerde bile) hiperaktivite ve dikkatsizliğe neden olabilir. Kurşun, 1978’den önce veya daha önce inşa edilen evlerin boyası olarak çeşitli yerlerde kullanılırdı.

Anne Karnında Zararlı Maddelere Maruz Kalma
Bir annenin hamilelik sırasındaki sağlığı ve alışkanlıkları da DEHB gelişiminde rol oynayabilir. Örneğin, hamilelik sırasındaki yetersiz beslenme ve enfeksiyonlar DEHB riskini artırabilir.
Hamilelik sırasında madde kullanmanın çocuğun DEHB geliştirme riskini arttırdığını söyleyen kanıtlar da vardır. Araştırmalar bulguları şöyle:

 

 

 

  • Sigara: 2018 yılında Pediatri’de yayınlanan bir çalışmada, hamilelikte sigara içimi ile DEHB’si olan çocuk olasılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. DEHB oluşma riski, annesi sigara içen çocuklar için daha büyüktür. Çalışma, sigara içmenin DEHB’ye tam olarak neden olduğu sonucuna varamadı, ancak bir korelasyonun olduğunu göstermiştir.
  • Annenin Alkol Kullanması: Bazı araştırmalar, hamilelik sırasında alkol tüketen annelerin DEHB olan çocuklara sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuştur. 2018 yılında yapılan bir çalışmada, "hamilelik sırasında en az dört içkinin kullanılması veya düşük-orta dereceli alkol dozlarının düzenli kullanımının, çocuk DEHB’sinde belirgin bir şekilde artan oranlarla ilişkili olduğunu bulmuştur. Bu çalışma, annelerinin alkol kullanması durumunda çocukların bazı DEHB semptomları geliştirebileceklerini, ancak mutlaka DEHB teşhisi alıyor olmadıklarını göstermiştir.

 

Bazı Hastalıklar ve Yaralanmalar
Menenjit veya ensefalit gibi hastalıklar öğrenme ve dikkat problemleriyle sonuçlanabilir.

Nüfusun küçük bir yüzdesi erken beyin hasarı, travma veya normal beyin gelişimine neden olan bir engelin hasarı sonucu DEHB semptomlarını gösterir.

DEHB’ye Neler Neden Olmaz
Daha fazla araştırma yapıldıkça, sadece DEHB’ye neyin neden olduğunu öğrenmekle kalmıyoruz; DEHB’ye neyin neden olmadığını da öğreniyoruz. Aşağıdaki şeylerin bazen katkı sağladığı düşünülse de, araştırmalara göre bu şeylerin DEHB’ye yol açmadığı açıklanmıştır:

 

  • TV izleme
  • Çok fazla şeker içeren yiyecekler
  • Hormonan bozukluklar (düşük tiroid gibi)
  • Kötü ebeveynlik
  • Video ve bilgisayar oyunları oynama

 

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/what-causes-adhd-20465