Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu için Çocuğunuzun Tedaviye İhtiyacı Var Mı?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu için Çocuğunuzun Tedaviye İhtiyacı Var Mı?

Günümüzde birçok çocuk Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) için ilaç tedavisi almaktadır. Ancak, uyarıcı ilaçların güvenliği ve etkinliği bu yaş grubu için henüz tam bir şekilde incelenmemiştir.
 

İlaçlar ebeveyn desteği ve eğitimi ile birlikte; davranış değişikliği, temel konulara yoğun odaklanma (uyku, beslenme ve egzersiz), ebeveyn-çocuk etkileşimlerindeki davranışı geliştirme için uzun bir yol kat etmeye yardımcı olabilir.

 

Aşağıda yazan başlıkları çocuğunuzun tedavisi ihtiyacını değerlendirmenizde birkaç önemli konu olarak ele alabilirsiniz.

Gelişimsel Dönem
Yeni yürümeye başlayan çocuklar frene nasıl basacaklarını bilmezler. Etkileyici davranış, oyunun yürümeye başlayan çocuklardaki karşılığıdır ve bu süre zarfında çocukların genel aktivite seviyesi çok yüksektir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar komik, sevgi dolu, heyecanlı, sarılmalar ve öpücüklerle dolu olabilirler ancak yorucu, itici ve enerjik de olabilirler. Çocuğunuzun sizi dinleyemeyeceğinden eminseniz, şunu bilin: Yalnız değilsiniz. Pek çok küçük çocuk dinleme konusunda zorluk çekiyor. Düşünmeden önce hareket etmek de zor.

Hiperaktivite gibi şeyler hakkında düşünürken gelişimsel yaş ve yetenek dikkate alınmalıdır. 2-4 yaşları arasında hiperaktif olan çocuklar 7-8 yaş arasında tamamen farklı çocuklar olacaktır. Sabırla olumlu olan şeye odaklanın.

Olumlu Ebeveyn-Çocuk Etkileşimleri
Bağırmak ve iğnelemek çocuklarda işe yaramayabilir. Ancak oldukça işe yarayan başka birçok şeyler vardır.

Olumlu ebeveyn-çocuk etkileşimi, çocuğunuz duygusunu her ifade ettiğinde onun ihtiyaçlarını yüzünüzde bir gülümsemeyle karşılamanız anlamına gelmez. Olumlu ebeveyn-çocuk etkileşimi, makul ve gelişimsel olarak uygun yapı ve sınırlar sağlamak, baskı altında sakin kalmak ve çocukların öğrenmelerine ve büyümelerine yardımcı olacak rehberliği sağlamak anlamına gelir.

Gerçek şu ki, çocuklar ebeveynlerinin duygularını taklit etme eğilimindedirler. Sizin stresiniz onların stresi olur. Kötü gününüz, onların kötü günü olur. Hepimizin kötü anları ve bazen kötü günleri olsa da, ebeveyn-çocuk ilişkisinin tonunu ayarlamak önemlidir. Bütün çocuklar farklıdır. Bazıları endişe duydukları yerde daha yumuşak davranacaktır. Bazıları kurallara uymayı sever, bazıları ise sonuna kadar gitmek için sınırları zorlar. Çocuğunuzu (kişiliğini de göz önüne alarak) olumlu bir şekilde düşünün, böylece etkileşimlerinizin ve günlük yaşamınızın geliştiğini göreceksiniz.

Sağlıklı Yaşam Koşulları
Pek çok çocuk yeterince uyumuyor. Yeni yürümeye başlayan çocuklar 12-14 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Kestirmelerin kısa olması ve gece geç saatlerde olması, uykuda önemli bozulmalara neden olabilir ve bu, çocuklarda davranışsal değişikliklere neden olabilir. Yeterli uykusuzluk çeken çocuklar odaklanmakta zorlanabilirler, tıbbi problemler ve itici davranışlar ortaya çıkabilir.

Temel konulara odaklanmak çocukların gelişmesine yardımcı olur. İyi beslenmeyi ve egzersiz yapmayı düşünün. Kızımın yiyeceklere olan alerjisi, beni etiketleri çok dikkatli bir şekilde okumaya zorladı. Tahmin edemeyeceğiniz yiyeceklerin bile boyaları ve diğer gereksiz bileşenleri içerdiğini kontrol etmekten korkar oldum. Katkı maddeleri çocuğun davranışlarını bir anda değiştirebilir.

Eklenen şekerlerin ve işlenmiş yiyeceklerin kullanılmaması tüm aile için iyi bir hareket olabilir. Çocuklarınızın yeterince temiz hava aldığından ve egzersiz / oyun zamanlarını iyi kullandıklarından emin olmanız da onlara yardımcı olur. Yeni yürümeye başlayan çocuklar hareket etmelidir. Ve yeterince uyumalıdırlar. Dinlenmiş bir bebek, tüm inişler ve çıkışlar dâhil olmak üzere günle yüzleşmeye hazır olacaktır.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/blog/think-twice-give-toddler-adhd-medication/?pg=2&internallink=think-twice-give-toddler-adhd-medication#post-92136