Dikkat ve Dinleme

Dikkat ve Dinleme

Dikkat ve dinleme becerileri, öğrenme dilinin temeli / ön koşuludur. Dil gelişiminin gerçekleşmesi için yeterli dikkat gereklidir.

 

Cooper, Moodley ve Reynell (1978) tarafından oluşturulan model, dikkatin gelişim aşamalarını, görevin durumunu ve doğasını göz önünde bulundurur. Çocuklar aşağıdaki aşamalardan geçerek ilerler:
 

 

 1. Çocuğun sesler ve hareketlerden çok rahatsız olduğu baskın bir uyarıcıya dikkat çekmesi
 2. Seçtikleri bir faaliyete odaklanırken esnek ve katı bir dikkate sahip olmaları
 3. Çocuğun dikkatinden daha esnek hale gelen tek taraflı dikkat, bir yetişkin tarafından yönlendirildiğinde aktarılabilir.
 4. Odağın, çocuğun kendi kontrolü altındaki yetişkinlerden yönlendirilebileceği tek taraflı dikkat
 5. İşitsel ve görsel uyaranlar arasında kalan kısa süre için çift taraflı dikkat
 6. Çocuğun kendi kontrolünde olan sürekli dikkat

Dikkat Ve Dinleme Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Çocuğunuzun bir aktiviteye daha uzun süre katılması için aşağıdaki stratejiler kullanılabilir:

 • Nazik, fiziksel ve sözlü uyarılar: Bu, oyun sıran?zı alırken çocuğunuzun beklemesine yardımcı olur.
 • Bir tur daha: "Bir tur daha" ifadesini kullanın, ancak buna sadık kalın. Çocuğunuz bir kez daha tamamladıktan sonra ona övgü dolu sözler söyleyin ve oynamalarına izin verin.
 • Masada oturma: Bazı oyunları oynarken masada oturarak oynayın.
 • Ödüller: Bir yıldız haritası yapın ve üç yıldız kazanıldığında, bir favori oyuncakla ödüllendirin.
 • Başlarda kısa bir süre oynayın: Süreyi kademeli olarak artırın, oyuna bir dakika harcamak başlangıç aşaması için yeterlidir.

İşte size yardımcı olabilecek birkaç aktivite:

Düşünme Dili Yaklaşımı ile bir çocuğun kazanabileceği beceriler şunlardır:

 • Hazır olun, sabit olun ve hareket geçin oyununu araba ile oynayın: Çocuğunuzun ellerini tutarak “hareket geç” işaretini beklemesine yardımcı olun. Hızlı bir şekilde ‘hazır, sabit ol, hareket geç’ diyerek başlayın. “Hareket geç”i vurgulayın. Çocuğunuz “harekete geç” işaretini beklemeyi öğrendiğinde, "hazır ve sabit" işaretlerinin süresini uzatın.
 • Kuleleri inşa etmek: Çocuğunuzun ilgisi oyuna arttıkça kulenin yüksekliğini artırarak, kule inşa etmek için sırayla oynayın. Çocuğunuzun ödül olarak en sonda onu yıkmasına izin verin.
 • Gürültülü bir oyuncağı saklama: Oyuncağı gizleyerek oyuna başlayın, sesi duyulacaktır fakat kendisi bir yerlerde gizli olacaktır, böylece çocuğunuzun oyuncağı bulmak için işitmesine ve dinlemesine güvenmesi gerekecektir.

Bu aktiviteleri herkes günlük oyun içindeki stratejileri birleştirerek gerçekleştirebilir. Bu etkinlikler sırasında çocuğunuzla daima göz teması kurmayı unutmayın.

Kaynakça: http://integratedtreatmentservices.co.uk/our-approaches/speech-therapy-approaches/attention-listening-approach/