Dil Bağı Olan Çocuklar Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Dil Bağı Olan Çocuklar Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

“Dili bağlı” olmak sadece bir değim değildir. Fiziksel olarak dilinizin bağlı olması “ankyloglossia” olarak adlandırılır. Dili bağlı olan çocuklar, ağız içinde kısalmış bir frenulumdan etkilenebilir. Frenulum, alt çene tabanı ile dil arasındaki küçük bağlantıdır.

Dilinizi kaldırdığınızda, görmek ve hissetmek kolaydır. Ankiloglossi durumunda kısaltılmış bir frenulum, dilin hareketini
kısıtlar ve doğumda doğuştan gelen bir durum olarak kabul edilir. Düzgün hareket etme özgürlüğü olmadan, ikisi arasındaki kesin bağlantıyı söylemek zor olsa da, konuşma veya yemede ağzın normal işleviyle ilgili zorluklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle dil ve konuşma- yutma terapistleri için dili bağlı çocukları bilmek önemlidir.

Fiziksel dil bağı nadir bir durum değildir. Bebeklerin %0,2 ila %2’si sıkı frenulumla doğar (bazı istatistikler %5’in üzerinde olduğunu bildirmektedir). Frenulumun bağlanma derecesi çocuktan çocuğa göre değişebilir. Dil bağlarının tedavisi, hiçbir müdahale yapılmaması veya frenulumu serbest bırakmayı ve hareket aralığını artırmak için “kırpmayı” (“frenülektomi” olarak
adlandırılır) içerebilir.

Frenulumun kırpılması ile ilgili tartışmalar bulunmaktadır ve prosedürü uygulayıp uygulamama kararı, doğası gereği ailelere
ve cerrahlara bırakılmaktadır. Geçmişte bunları kesmek oldukça yaygın olsa da, daha fazla klinisyen ve ebeveyn dil bağının nihayetinde konuşma üzerinde bir etkisi olmadığını ve bu nedenle çocukların iyi olduğunu gözlemledikçe, bu prosedür son yıllarda popülerliğini yitirmiştir. Günümüzde bazı doktorlar “bekle ve gör” yaklaşımını tercih edebilir.

 

Dil Bağları Emzirmeyi Etkileyebilir

Bir bebeğin dili çok kısaysa dilini diş etlerinin üzerine uzatamazlar, bu da memeden beslenmek için gereken doğru ağız duruşunu zorlaştırır. Biberonla beslenen bebekler, bağlılık biraz farklı olduğu için bu durumdan daha az etkilenirler. Sorun önemli derecedeyse, az kilo alımı ve yetersiz beslenme alımı ile birlikte gelen bir dizi başka zorluk ortaya çıkabilir.

 

Dil Bağları Konuşmayı Etkileyebilir

Kısıtlı bir hareket aralığı ile, uzun zamandır dilin konuşma seslerini çıkarmak için doğru pozisyona hareket edemeyebileceği iddia edilmiştir, ancak bunun kanıta dayalı olmadığı bildirilmektedir. Bazı zorluklar belgelenmiş olsa da, birçok konuşma terapisti dil bağı olan çocuklar için konuşma üretiminde herhangi bir zorluk olmadığını bildirmektedir.

Bu mümkündür, çünkü sesi çıkarmak için dilimizi belirli yerlerde kullanmamıza rağmen (örneğin, d, t, l, vb.) dilin aynı sesleri çıkarmak için üstlenebileceği alternatif duruşlar bulunmaktadır ve birçok çocuk sesleri bu şekilde yerleştirmeyi öğrenebilir. Ancak bazı özel durumlar arasında lingual-alveolar sesler (özellikle /l/) ve interdental sesler (sesli ve sessiz /th/) sayılabilir.

Çocuk, alternatif bir yerleştirmeyle bile bu sesleri çıkaramıyorsa, bunun nedeni dil bağı olabilir.


Frenulektomi Sonrası Tedavi

Bir dil ve konuşma terapisti, frenulektomiden önce veya sonra değerlendirme için çocuğu görebilir. Çocuklar dil bağı ameliyatından önce bir Dil ve Konuşma Terapisti ile değerlendirilmelidir. Bazı durumlar ameliyat öncesi egzersizler gerektirir ve çoğu, bir DKT gözetimi altında ameliyat sonrası egzersizlerini gerektirir.

Ameliyat sonrası egzersiz<span>le; yeni kas hareketleri geliştirmeye, hareketlerin ve hareket açıklığının farkındalığını artırmaya ve yiyecek veya kalıntıları ağız içinde hareket ettirmek için dil hareketlerini kullanmayı teşvik etmeye yardımcı olabilir.

 

Kaynakça

Bu makale orjinal olarak Speech Buddies internet sayfası tarafından yayınlanmıştır. Orjinal metni buradan okuyabilirsiniz.