Dil Gecikmesi Olan Çocuğum İkinci Bir Dili Edinebilir mi?

Dil Gecikmesi Olan Çocuğum İkinci Bir Dili Edinebilir mi?

Birden fazla dilin konuşulmasının giderek yaygınlaştığı bir dönemde, iki dilli olma (birden fazla dil konuşması) ve bir dil gecikmesi olması konusu çok konuşulan konulardan biridir. Bir dil gecikmesi olması ikinci bir dilin edinimini ve kullanımını nasıl etkiler? Çocuğunuzun konuştuğu her iki dil anadili ise ne olur? Çocuğunuzun dil gecikmesi varsa, ikinci bir dile mi maruz kalmaları gerekir?

Bazen çocuklar evde bir dile ve okulda veya kreşte farklı bir dile maruz kaldıklarında iki dili birden konuşurlar. Diğer çocuklar da bu bağlamlardan bağımsız olarak iki dili konuşurlar, çünkü ebeveynleri onları ikinci bir dile maruz bırakmayı seçmiştir. Ayrıca, bu tür edinimler için farklı terimler vardır. Eşzamanlı edinim, çocuklar 3 yaşından önce iki dil edindiklerinde ve sıralı edinim, çocuklar ilk dili edindikten sonra ikinci bir dil edindiklerinde gerçekleşir (Lowry).

Bir Dil Gecikmesi İkinci Bir Dili Öğrenmeyi Nasıl Etkiler?

Peki ya çocuğunuzun dilinde gecikme olursa? Bu onların dillerini nasıl etkiler? Eşzamanlı edinim söz konusu olduğunda, Özgül Dil Bozukluğu (SLI) olan çocuklar, sadece bir dil öğrenen SLI’li çocuklara göre iki dil öğrenmekte zorluk çekmezler (Paradis 2003, Gutierrez 2008). SLI, çocukların dil ile ilgili zorlukları olduğunda ve birlikte ortaya çıkan gelişimsel güçlükler veya tıbbi teşhisler olmadığında ortaya çıkar. Herhangi bir bozukluktan bağımsızdır.

Sıralı edinim durumunda, çocuğunuzun zaten bir dil gecikmesi varsa, onu ikinci bir dile maruz bırakmakta tereddüt edebilirsiniz. Bununla birlikte, bu çocuklar dil öğrenme güçlükleriyle karşılaşsalar da, aynı dil güçlüğü çeken tek dilli bir çocuğa göre (Lowry) fazla dezavantajlı değildirler.

Bu sonuçlar birden fazla dil öğrenmek isteyenler için umut verici görünmektedir, ancak Paradis, Genesee ve Crago (2011) tarafından yapılan araştırmalara göre, SLI’li çocuklar ikinci dillerine yıllarca maruz kaldıktan sonra bile dil zorlukları yaşamaya devam edebilirler. Çalışma Hollandaca öğrenen ve Türkçe konuşan çocuklar ile yürütülmüştür ve SLI ikinci bir dil öğrenen çocukların SLI’li tek dilli akranlarının gerisinde kalmaya devam ettiklerini göstermiştir. Bu zorlukların düşük sosyoekonomik ve dezavantajlı azınlık grup durumunun bir sonucu olduğu ileri sürülmüştür; ancak bu kanıtlanamamıştır (Paradis 2010). Mevcut bilimsel araştırmaların değişen sonuçları göz önüne alındığında, çocuğunuz için geçerli olan tüm faktörlere bakarak mümkün olduğunca bilinçli bir seçim yapmanız önemlidir.

 

Ne karar verirseniz verin, büyümeyi teşvik etmek için çocuğunuzun sahip olduğu dilleri tüm ortamlarda desteklediğinizden emin olun.

Çocuğunuzun dil ile ilgili zorlukları olduğunu düşünüyorsanız, bir dil ve konuşma terapisti ile görüşebilirsiniz.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/can-my-child-be-bilingual-with-a-language-delay/