Dil İçin Okuma, Okuma İçin Dil

Dil İçin Okuma, Okuma İçin Dil

Oğlum ve kızım her zaman okumayı sevdiler, çünkü ben her zaman onlara okudum. Geçen gün kızıma neden bu kadar okumaktan hoşlandığını sordum. Kendisini ne zaman huysuz ve huzursuz hissetse, okuma yaptığında bu duygudan arındığını söyledi. Bunu sevdim.

Çocuklarım neredeyse genç oldular ama ben hala onlara okuyorum. Bu hep birlikte yaptığımız bir şey ve hepimiz günün sonunda birlikte olmayı dört gözle bekliyoruz.

Çocuklarımın okuma sevgisini şu 5 faktörle açıklayayım:
 

1. Onlara doğdukları andan itibaren okurum. İlk olarak, bu kitaplarla ilgili değildi. Birlikte bir şeylere bakmaktan zevk almak için rahatlama hissi ile alakalıydı. Onlara kelimeleri okuyup okumamamın bir önemi yoktu (Daha sonra bir sayfayı atlayıp atlamam gerektiğini bilirlerdi.).

2. Aptalca sesler kullandım ve ilgilerini çeken karakterler oldum.

3. Onlara her zaman okudum ama onların bana yüksek sesle büyük parçaları okumalarını beklemiyordum. Bunun yerine oğlum karakterlerden biri olurdu. Mesela, Beast and Quest kitaplarında, Tom ne zaman bir şey söylese oğlum bu satırı okurdu. Bu yüzden birlikte kitap okumaktan hep zevk aldık.

4. Tekrarlayan bir teması olan ve genellikle kafiyeler içeren kitapları seçtim – bu şekilde metni tahmin edebildiler.

5. Sesli kitapları uzun yolculuklarda vb. dinlemekten hep zevk aldık, böylece sıra okumaya geldiğinde okuyacakları kelime ve hikâyeyi çoktan duymuş oldular.

Çocuklarımın kelime dağarcığı benimkinden daha iyi oldu ve bunu tamamen hevesli okuyucular oldukları gerçeğine dayandırdım. Ebeveynler, küçük çocuklarına yüksek sesle okuyarak, artan kelime ve okuryazarlık becerileri gibi, okula hazır olmaları için ihtiyaç duyacakları becerileri edinmelerine yardımcı olur. Günün sonunda birlikte otururken hem ebeveynin hem de çocuğun yaşadığı mutluluk duygusundan bahsetmiyorum bile.

Kaynakça
: https://www.wiseoldowlslt.com/article/develop-language-through-reading

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94