Dil İşleme Hiyerarşisi Nasıl Kullanılır?

Dil İşleme Hiyerarşisi Nasıl Kullanılır?

Bugün sizlerle dil işleme hiyerarşisinin nasıl kullanılacağı hakkında konuşmak istiyorum.

Bu hiyerarşi olayı nasıl çalışıyor? Bildiri ve diğer araştırmalara göre, çocuklar becerilerini geliştirmek için ilerici bir bilgi edinme yönteminden geçiyorlar. Bu yöntem etiketleme, işlevleri tanıma, çağrışımlar yapma, kategorize etme ile başlar. Tüm bunları düşünürseniz, kulağa oldukça mantıklı geliyor. Bir şeyin nasıl söylendiğini bilmediğinizde, ne yaptığını nasıl söyleyebilirsiniz? Bir şeyin ne yaptığını söyleyemiyorsanız, amacını ve onunla neler yapılacağını nasıl söyleyebilirsiniz? Öğelerin nasıl bir araya gelebileceğini bilmiyorsanız, bunları daha büyük gruplara nasıl yerleştirebilirsiniz? Bununla tam olarak ne anlatmak istediğimi anlayabiliyor musunuz?

Dil İşleme Testi, dil bozulmalarını bulmanın muhtemelen son noktası olmayacaktır ama nereden başlayacağınız konusunda size yön vermesi açısından oldukça yararlı bilgiler verecektir. Dil İşleme Testi, dille ilgili endişeler ortaya çıktığında sık sık uyguladığım bir değerlendirmedir.

 

Dil bozulmaları için tedaviye gelince, öncelikle hedeflerinize göre gelen kişinin yeteneğini gözden geçirmek için birkaç seansa (2-3 seans) ihtiyacınız var. Eğer kategorize oluyorsa, yapacaklarınızı gözden geçirmek için biraz zaman ayırmak isteyeceksiniz. Bunun için, çocuğun üzerinde çalışacağınız temel kavram üzerinde sağlam bir kavrayışa sahip olduğundan emin olun ve sizin için zorlu bir hedefe geçerken onlar için doğal bir geçiş ve referans noktası sağlayın.

Yeni alanı tanıtırken öğrencinin üzerindeki baskıyı azaltmasına yardımcı olması için görsellerle başlamayı seviyorum. Son zamanlarda, bu etkileşimli görsel aktiviteleri çocuklarla ilk adımlarım olarak kullanıyorum. Hoşuma gidiyor, çünkü çalıştığımız kavram hakkında nasıl düşündüklerini görmeme yardımcı oluyor. İşlevleri hedefliyorsak ve yanlış resme ulaşmaya deniyorsa, neye ulaştıklarını görebilir, neden o resimi seçtiklerini ve nasıl düşündüklerini anlamaya çalışabilirim. Görselleri eşleştirmede oldukça başarılı olduklarından sonra, hedeflenen öğe için görsel veya görsel olmadan öğretme aşamasına geçiyoruz.

Kaynakça: http://www.thespeechbubbleslp.com/2017/12/use-language-processing-hierarchy.html