Dil ve Konuşma Becerilerinin Klinik Dışına Taşınması

Dil ve Konuşma Becerilerinin Klinik Dışına Taşınması

Dil ve konuşma terapistleri ve diğer klinisyenler, aktarımı artırmak için genellikle bir sonraki seanstan önce öğrencilerine ödevler verirler. Pratik veya klinikte öğrenilen becerilerin klinikten aktarılması ve genellenmesi, çeşitli terapötik disiplinlerde önemlidir. Artan uygulama ve bir beceriye odaklanmak için daha fazla zaman harcanması, çocuğun becerilerini ve ustalık oranını artıracaktır.

Terapideki Becerilerin Pratiği İçin İpuçları

Ödev: Bir terapist tarafından eve verilen ödevleri tamamlamak, bir beceriyi uygulamak ve yapılandırılmış zamanı kullanmak için harika bir yoldur. Çoğu zaman, bu ödev artikülasyon (sesletim) üzerinde çalışan çocuklar için hedef sesleri olan kelimeleri veya cümleleri içerir. Ev ödevi, diğer vakalar için yazma becerileri veya klinik dışında hedefler uygulamak için çalışma sayfaları içerebilir.

Kitap okuma: Kitaplar, becerileri artırmanın harika bir yolu olabilir. Muhtemelen cümle yapısı, 5N1K soruları, sıralama, işitsel anlama ve diğer çeşitli hedefler de dâhil olmak üzere dil hedefleri üzerinde çalışan çocuklar için, terapistler ebeveynlerden sadece okuma yapmalarını önerebilir. Kitap okuma süresi boyunca, ebeveynlerin sık ​​sık durması ve çocuklarına karakterler, etkinlikler, vb. hakkında sorular sorması gerekecektir.

El sanatları: Ebeveynler el sanatlarını klinik dışına olan genellemeyi artırmak için kullanabilirler. El sanatları üzerinde çalışmak, yönergeleri yapmayı ve uygun cümle yapısını hedeflemenin yanı sıra kelimeleri artırmak için belirli bir temaya odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Model olma: Ebeveynler, sadece çocukları için kendi uygun konuşma ve dillerini modelleyerek çocukların hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir. Örneğin, ebeveynler bu konuda pratik yaparlarsa, çocuklar anlaşılırlıklarını artırabilecek konuşma tiplerini ebeveynlerinden kopyalamayı öğreneceklerdir.

Yeniden düzenleme: Ebeveynler, çocuklarının ifadelerinde görebilecekleri hataları düzelterek ve vurgulayarak çocuklarının ifadelerini yeniden düzenleyebilir.

Klinik dışına aktarım için patik yapmak, klinikteki hedeflerde ilerlemeye yardımcı olacaktır. Hafta boyunca sıklıkla hedef kelimeler / sesler ve diğer alanlarda çalışmak, çocukların daha hızlı gelişmelerine ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacaktır!

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/specialties-and-services/speech-language-pathology/speech-language-carryover-activities/