Dil ve Konuşma Bozukluğu Öğretmene Nasıl Açıklanır?

Dil ve Konuşma Bozukluğu Öğretmene Nasıl Açıklanır?

Dil ve Konuşma Bozukluğu Öğretmene Nasıl Açıklanır?

Engelli bireylerde eğitim yasası kapsamındaki tüm kategoriler arasında dil bozuklukları genellikle anlaşılması en zor olanlardan biridir. Bir dil bozukluğunun ne olduğunu ve çocuğunuzu bir öğretmene nasıl anlatacağınız zor olabilir. İşte bazı ipuçları:

 

Dil bozuklukları çok çeşitli durumlarda ortaya çıkar. Her çocuk farklı becerilere sahip olacak ve bir savunucu olarak, çocuğunuzun ihtiyaçlarını özel olarak tanımlamak için elinizden geleni yapmanız gerekir. Dil bozuklukları, çocuğun kendilerini etkili ve uygun dilbilgisi ile sözlü olarak ifade etme yeteneğini etkileyebilir. Cümleleri anlamada, yönergelere uymada, soru sorma / cevaplamada veya diğer bazı bozukluklarda zorluklarla sonuçlanabilir.

 

Okuldaki Dil ve Konuşma Uzmanına başvurun. Bozukluğu öğretmene açıklama konusunda yardım ve fikir isteyin. Çocuğunuz için görsel bir program, yönlerin tekrarlanması veya kavrayışı sağlamak için ayarlamaları ve destek seçeneklerini tartışın. Birçok okul, daha iyi sınıf öğrenimi sağlamak için öğretmenlere yardımcı olacak materyaller ve kaynaklara sahiptir.

 

Öğretmene çocuğunuzun sosyal olarak nasıl etkileşimde bulunduğunu fark etmesini hatırlatın. Öğretmenler, kendileriyle iletişim kurmakta güçlük çeken ve bu yüzden akranlarından farklı olan bir çocuğu tanımlayabilecektir.

 

Dinleme, anlama ve katılım arasındaki farkı tartışın. Öğretmenlerin en büyük şikayetlerinden biri “Beni dinlemiyor!” olacaktır. Sıklıkla, çocuğunuz verilen yönergeyi anlamıyor ve sadece bunun için gereken şeyleri bilmediği için uymuyor. Etkili iletişim kurmakta zorluk çekmek çok sinir bozucu olabilir ve sabır çok yol almanızı sağlayacaktır.

 

Çocuğunuzun varsa Bireyselleştirilmiş Eğitim Planını öğrenin ve bu planı öğretmeniyle konuşun. Alacağı hizmet türleri ve sınıfta nasıl görünecekleri konusunda net olun.

 

Unutmayın, proaktif olun ve potansiyel zorluklardan kaçınmak için çocuğunuz ve tanısı hakkında çok fazla bilgi verin.

 

https://www.nspt4kids.com/parenting/how-to-explain-a-language-disorder-to-a-teacher-north-shore-pediatric-therapy/