Dil ve Konuşma Bozukluğu Olan Çocuklarla Oynanabilecek 10 Oyun

Dil ve Konuşma Bozukluğu Olan Çocuklarla Oynanabilecek 10 Oyun

 

Küçük yaşlarla çocuklarla çalışırken, daha fazla fikre ihtiyacınız olabiliyor. İşte benim dil ve konuşma bozukluğu olan daha büyük çocuklarla kullandığım 10 oyun.

 

1. Bil Bakalım

Bu oyunda kesinlikle çocuğunuzun kafanızda ne olduğunu söylememesi gerektiğini anlamasını sağlamalısınız. Çocukların kategoriye göre bir kelimeyi tanımlamaları için bu oyun harikadır. Boyut, işlev vb. Ben genellikle çocuklara sormak için görsel yönergeleri kullanıyorum.

 

2. Çocuklar İçin Artikülasyon

Bir başka güzel oyun olan ancak bir zamanlayıcı içeren bu oyun gelişimsel dil bozukluğu olan bir çocuğu çok fazla baskı altında bıraktığından, zamanlayıcı konusunda esnek olabilirsiniz.

 

3. Bil Bakalım Kim?

Bu oyun normalde çocuğu dil bozukluğu konusunda destekleyen bir yetişkine ihtiyaç duyar, çünkü örneğin, sakalı yoksa onu terk etmeniz gerektiğini anlaması zordur.

 

4. Tabu

Birisi facebook sayfamda, çocuklarla kullanılması açısından iyi bir oyun olduğunu ve yasaklı kelimeleri kullanmadan hedef kelimeye anlatmaları gerektiğini söyledi!

 

5. Chattabox

Şimdi eller yukarı, bu oyunu kendim oynamamıştım. Okuyucularımdan biri tarafından önerildi. Toplayabildiğim kadarıyla, bir eğirici kullanarak bir kategori seçeceksiniz ve sonra belli bir harfle başlayan bir şey düşünmek zorundasınız.

 

6. Rory’nin Hikâye Küpleri

Bu küpler anlatı çalışmaları için oldukça işe yarıyorlar. Çocuğun bütün hikâyeyi kendi başına anlatmasını sağlayabilir ya da bir grup halinde oynanabilir. Sırayla bir zar atıp hikâyeye bir parça ekleyebilirsiniz.

 

7. 5 Saniye Kuralı

Zaman baskısı olan bir oyundur, bu yüzden isterseniz 10 saniyelik bir kural yapabilirsiniz. Üniversitedeki eski oda arkadaşım bu oyunu önermişti.

 

8. Söyleme

Oyunu “Bunu söyle!” olarak değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Tabu’ya benzer bir oyundur.

 

9. Bombaları Geç

Kartların üzerinde harf kombinasyonları bulunan ve bu kombinasyonlarla düşünmeyi sağlayan bir oyundur.

 

10. Bir Hikâye Anlat

Hikâyeler anlatmak için başka bir anlatı aktivitesi sağlayan bu oyunda zar ve birçok farklı bağlam mevcut.

 

Kaynakça
https://www.wiseoldowlslt.com/article/10-games-to-encourage-language-development-in-older-children

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
+90 (533) 165 60 94