Dil ve Konuşma Bozuklukları Öğrenmeyi Nasıl Etkiler?

Dil ve Konuşma Bozuklukları Öğrenmeyi Nasıl Etkiler?

Çocuklar dil ve konuşma bozukluğu yaşadıklarında öğrenmeleri etkilenebilir. Bu sadece okulda öğrenmek değil, aynı zamanda evde ve diğer ortamlarda da genel öğrenme anlamına gelir.

Dil ve Konuşma Bozukluklarının Öğrenmeyi Etkileme Yolları

Dil ve konuşma bozukluğu olan ve özellikle de alıcı dil bozukluğu teşhisi konmuş olan bir çocuk, sözel bilgiyi anlamakta ve işlemekte zorluk çekecektir. Bu bilgi, çocuğun ev ya da okul için hatırlaması gereken bir şey şeklinde sunulduğunda, çocuğun hatırlama yeteneğini bir yana, söylenenleri bile anlaması zor olabilir. Sözel bilgi veya talimatları doğru anlama ve hatırlama yeteneğinin olmaması, çocuğun görevleri veya ödevleri beklendiği gibi tamamlama yeteneğini önemli ölçüde etkileyebilir. Böyle bir çocuğa talimat verildiğinde, bu oldukça sorunlu bir durum olabilir. Dil gecikmesi olan bir çocuk, özellikle de talimatlar sadece sözlü olarak verilirse ve birden fazla kelime ve / veya adım içeriyorsa, talimatları takip etmekte güçlük çekmesi muhtemeldir.

Ayrıca, dil ve konuşma becerileri ile ilgili problemleri olan çocuklar da okumayı ve hecelemeyi öğrenmekte zorluk çekebilirler. Araştırmalar, sözel becerilerin okuma becerilerini geliştirmede çok etkili olduğunu göstermiştir. Sözel üretimle zorluk çeken çocukların, sesleri harflerle ilişkilendirebilmeleri ve daha sonra okumayı ve hecelemeyi başarılı bir şekilde öğrenebilmek için bunları parçalara ayırmaları gerekmektedir. Bu beceri, dil bozukluğu ile mücadele eden çocuklar için özellikle zor olabilir.

Dil ve Konuşma Bozukluğu Tanısı Alan Bir Çocuk İçin Öğrenmeye Nasıl Yardım Edilir?

Dil ve konuşma bozukluğu teşhisi konan çocuklara söylenenleri hatırlatarak, verilen talimatlar konusunda yardımcı olarak, bilginin tamamını kodlayabilene kadar tekrarlayarak ve bilgileri daha küçük parçalara ayırarak yardımcı olabiliriz. Söylenenlere eşlik edecek bilgilerin yazılı olması da çocuğa çok yardımcı olabilir.

Bazen sözel bilgi veya talimatlarla zor durumlar geçiren çocuklar, gerçekte olduğundan daha az zeki olarak görülebilirler, çünkü bilgiyi diğer öğrenciler gibi işleyemezler. Bu, okul ayarlarında uygunsuz yerleşime yol açabilir. Ancak, bilgi tekrarlanırsa veya alternatif bir şekilde sunulursa, çocuk akranlarıyla eşit performans gösterebilir. Ek olarak, bir çocuk söyleneni görmezden gelebilir, hatta takip etmeyerek umusarmıyor gibi görülebilir. Bu, aşırı cezalandırmaya neden olabilir ve bu durum çocuk için moral bozucu olabilir ve daha fazla öğrenme girişiminden vazgeçmesine yol açabilir. Bu açıkça çocuk için adil değildir ve çocukla birlikte çalışan anne-babalar, bakıcılar, öğretmenler ve profesyoneller için yaşa uygun dil ve konuşma becerileri ile ilgili sorunların anlaşılmasını savunmak oldukça önemlidir.

Okuma ve heceleme becerilerine yardımcı olmak için, çocukların bu becerilerle tekrar etmeleri ve pratik yapmaları önemlidir. Bu, evde ebeveynler ve / veya bakıcılar ile uygulama veya okul sistemi içindeki öğretmenler veya özel eğitim hizmetleri ile potansiyel olarak özel uygulama ile gerçekleşebilir.

Umuyoruz ki, dil ve konuşma becerileri ile mücadele eden çocuklar değerlendirilmiş ve çocuğun bakıcılarına ve öğretmenlerine çocuğu en iyi anlama ve yardım etme yolları konusunda yardımcı olabilecek bir dil ve konuşma terapisti tarafından terapi sağlanmıştır.

Dil ve konuşma bozukluğu teşhisi konan çocuklarla ilgilenen ve onlarla çalışanların, öğrenmedeki bu potansiyel zorlukların var olduğunu anlamaları önemlidir. Bu çocukların çevrelerindeki yetişkinlerin sabırlı olmaları, tanılarını anlamaları, ihtiyaç duydukları hizmet ve konaklama yerlerine yardımcı olmaları ve öğrenebilecekleri cesaretlendirilmeleri vermeleri gerekmektedir.

Kaynakça: https://www.speechandot.com/how-do-speech-language-disorders-affect-learning/