Dil ve Konuşma Değerlendirmeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dil ve Konuşma Değerlendirmeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuğunuzu bir dil ve konuşma değerlendirmesine götürmek size korkutucu görünebilir. Değerlendirmeye gitmeden önce çocuğunuzun dil ve konuşma gelişimi hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Yaşa Göre Konuşma Anlaşılırlığı: Bu yüzdeler, çocuğunuzun konuşmasının belli bir yaştaki ve çeşitli ortamlardaki çeşitli dinleyiciler tarafından anlaşılması gerektiğini gösterir.

19-24 Ay: % 25-50

2-3 Yaş: % 50-75

4-5 Yaş: % 75-90

5+ Yaş: % 90-100

Yabancı bir dinleyicinin çocuğunuzun anlama yüzdesinin yukarıda listelenenlerin altında olduğunu düşünüyorsanız, büyük olasılıkla dil ve konuşma terapisine ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, konuşma terapisi için yeterlilik ayrıca bazı ek faktörlere de bağlıdır.

Konuşma Seslerinin Gelişimi: Aşağıda, çocuğunuzun belli bir yaşa göre edinmiş olduğu belirli konuşma sesleri verilmiştir. Çocuklar farklı yaşlarda farklı sesler edindikçe, bir aralıkta listelenirler.

2-3 Yaş: p, b ,t, d, k, y, m, n

3-4 Yaş: g, f, v, s, ş, c, ç

4-5+ Yaş: l, r, h

Çocuğunuz artikülasyon problemi için bir konuşma ve dil değerlendirmesine alındığında, dil ve konuşma terapisti çocuğunuzun envanterinde yaşına uygun seslerin tümünün olup olmadığını belirlemek için resmi bir değerlendirme yapacaktır. Terapist çocuğunuzla birlikte bu seslerin uyarılabilir olup olmadığını görmek için değerlendirme sırasında çocuğunuzla birlikte bazı egzersizler yapabilir. Başka bir deyişle, çocuğunuzun bu sesleri bazı modellemelerde üretip üretemediğini veya seslerin çocuğunuzun üretmesi için son derece zor olup olmadığını kontrol edebilir. Çocuğunuz bu sesleri zorlanmadan üretebiliyorsa, terapist çocuğunuzun takip edilmesini ve sesler kendiliğinden gelebileceği için ileri bir tarihte değerlendirme yapılmasını önerebilir. Çocuğunuz sesleri kolayca çıkaramıyorsa, terapist çocuğunuz artikülasyon terapisine alacaktır.

Çocuğum Terapiyi Ne Kadar Süre Boyunca Alacak?

Bu, ebeveynler tarafından sıkça sorulan bir soru ve ne yazık ki kesin bir cevabı yok. Her çocuk kendi hızında ilerler ve bazı çocuklar sesleri diğerlerinden daha kolay edinebilir. Terapinin uzunluğu, çocuğunuzdaki artikülasyon gecikmesinin ciddiyetine de bağlı olacaktır.

Yardım Etmek İçin Ne Yapabilirim?

Çocuğunuzun terapisti çocuğunuzla yapabileceğiniz artikülasyon alıştırmalarını içerecek haftalık ev ödevlerini size verecektir. Daha fazla uygulama ve pratik, daha iyidir!

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/understanding-your-childs-speech-and-language-assessment/