Dil ve Konuşma Gelişimini Hedefleyen Oyunlar

Dil ve Konuşma Gelişimini Hedefleyen Oyunlar

 

Dil öğrenimini bulmacalarla eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bulmacaların dil hedeflerine ulaşmak için kullanmanın birçok yoluna göz atabilirsiniz. Tüm bunların, çocuğunuzun seviyesindeki eğlenceli oyunlarla yapıldığını unutmayın, bu nedenle yaşa uygun kelimeleri ve kavramları kullanın.

 

Temel Kelime Bilgisi – Yapboz parçaları üzerindeki resimleri etiketleyerek oyuna başlayın. Örneğin, hayvanların veya araçların isimleri (isimler) ve yaptıkları şeyler (fiiller) hakkında konuşun.

 

 

Kavramlar – Yapboz parçalarına bakın ve renk, boyut, şekiller, miktar gibi özellikleri tartışın. Örneğin, büyük kavramını, balina üzerinden devasa, dev gibi ifadelerle genişleterek öğretin. Parçaları tanımlamak için de büyüklük kavramlarını kullanabilirsiniz. Örneğin, polis arabası küçük, okul otobüsü büyük ve gemi en büyüğüdür.

 

 

Kategoriler, fonksiyonlar ve birleşimler – Çoğu bulmaca, tek bir kategoriyi (örneğin okyanus hayvanları, çiftlik hayvanları, araçlar vb.) hedefler. Kelime hazinesini, birleşimleri (nasıl bir araya gelirler) ve çocuğunuzun seviyesindeki kategorileri tartışın. Örneğin, bir çiftlik yapbozunu tamamlarken ahırda yaşayan tavuklar gibi kavramları kullanarak eylemlerle destekleyin. Araç bulmacası için, insanların okul gibi bir yere gitmek için araba, otobüs vb. nasıl kullandıklarını konuşun. Sokakta bir okul servisi gördüğünüzde, otobüsün nereye gittiği hakkında konuşabilirsiniz. Bulmacaları olan kategorileri hedeflemenin bir başka yolu da birkaç parçayı arka planda tutmak ve çocuğunuza kategoride ne olduğunu sormaktır. Parçaların altında resimler varsa, çocuğunuzun görsel bir ipucu alacaktır. Bulmacanın bir parçası olmayan, kategoriye ait başka bir kavram daha bulabilirseniz, etkinliği genişletin. Örneğin, ulaşım ve araçlarla ilgili bulmacayı tamamlarken, “Şu an iki tekerlekli bir araç düşünüyorum; Bunun ne olduğunu tahmin edebilir misin?” diye sorabilirsiniz. Bisiklet-motosikletle ilgili ipuçları, bulmacalarla dili hedeflemenin başka bir yolunu daha oluşturuyor – bu parçalar nasıl aynılar veya farklılar? Örneğin, bir çiftlik bulmacasında tavukların ve ördeklerin benzer özellikleri hakkında konuşabilirsiniz, çünkü her ikisinin de tüyleri vardır ve uçabiliyorlar, ancak farklılardır çünkü ördekler yüzerler ve tavuklar da öterler.

 

 

Edatlar – Üst, alt, orta, köşe, ara gibi konum sözcüklerini hedef almak için bulmacaları ve çeşitli parçaları kullanın. Örneğin, tren en üsttedir. Okul otobüsünün üstündedir. Tekne ise bulmacanın altındaki geminin yanındadır.

 

 

Ayrıca parçaları koyarak ve özellikleri tartışarak sıra alıp etkinliği devam ettirebilirsiniz. Örneğin, farklı çeşit kurabiyeleri kavanoz içine koyarak ve en sevdiğiniz kurabiyeleri sırayla söyleyerek çocuğunuzda sıra alma becerilerini destekleyebilirsiniz.

 

 

Kaynakça
https://www.emergepediatrictherapy.com/puzzle-play-target-speech-language-development/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94