Dil Ve Konuşma İçin Yaz Ödevi

Dil Ve Konuşma İçin Yaz Ödevi

Bu yıl, tüm öğrencilerime evlerine konuşma ve dil çantaları gönderiyorum. Çocuklar onları geçen hafta boyunca bir araya getirmeme yardımcı oldular ve bu düşünceyle inanılmaz bir şekilde yatırım yaptılar! Her bir çantaya neler koyduğuma bir bakın.

Artikülasyon

Artikülasyon çantalarımı çok kolay hazırladım. Onları bir araya getirmek için, her öğrencinin Haziran, Temmuz ve Ağustos takvimlerini bastırdım. Konuşma sözcüklerini yaz aylarında olabildiğince çok kez uygulamak adına onları basit talimatlarla birlikte zımbaladım. Daha büyük öğrencilerimden bazıları kendi hedeflerini belirledi (örneğin, bu yaz bunu 60 kez uygulayacak!). Uygulama yaptıkları her günü takip etmek için takvimlerine X koyabilirler! Ayrıca küçük öğrencilerim için çıkartmalar da ekledim. Onlara haftada 5 kere uygularlarsa bir çıkartma kazanacaklarını söyledim!

 

Neleri pratik yapacaklar diye merak mı ediyorsunuz? Basit. Artikülasyon Mini Kartlarını konuşma çantalarına dahil ettim. Bu sayfalar, her hedef için 35 resim kartı içerir (örneğin, final / p /). Öğrencilerim onlara oldukça aşina. Cümle seviyesindeki öğrenciler için pratik yapmam gereken taşıyıcı cümleleri dahil ettim! Ayrıca aşağıdaki ürünlerden de sayfalar basıp çantaya ekledim:

Temaya Göre Artikülasyon Kelimeleri

Yaz Temalı Konuşma ve Dil Paketi (birkaç /b/ artikülasyon çalışma sayfası içeriyor, onları ebeveynler için dahil ettiğim kelime listelerindeki sözcükleri doldurmaları için boş bıraktım.)

Her öğrencinin çantasında 2 parça renkli tebeşir, sevimli bir not ve bu yaz konuşma seslerini hedeflemek için tebeşir kullanma fikirleri içeren bir Ziploc torbası vardı!

Ayrıca çalışma klasörlerini eve göndermeyi planlıyorum. Her birinde birkaç tamamlanmış aktivite vardır, böylece öğrencinin bunları yaz aylarında evde kullanmaya devam etmesi sağlanır.

Dil

Dil çantalarım biraz daha kişiselleştirilmiştir (olması gerektiği gibi), ancak yine de oldukça kolaydı. Her dil öğrencisine, 2 renkli parça, sevimli bir not ve NE sorularını veya ilişkilerini hedefleyen fikirler içeren aynı tebeşir çantası verildi.

Diğer aktiviteler,hedeflerine göre her öğrenci için ayrı ayrı hazırlandı, aşağıda yaz ödevlerinde kullandığım bazı aktiviteler bulunmaktadır:

Yaz Temalı Konuşma ve Dil Paketi (kolayca /b/ yazdırılabilir)

Yaz Okul Öncesi Ebeveyn Dersleri (oyunda konuşmayı ve dili hedeflemeyle ilgili fikirler mevcut)

AAC

AAC kullanan öğrencilerim için, öğrencimin bir seansta kullandığı kelimelerin bir listesini ekledim. Bağımsız kullanabilecekleri, minimal ipuçlarıyla kelimeler yazdım. Ayrıca hangi ipuçlarının en etkili olduğunu yazdım. Bunu evlerine en başarılı oldukları kelimeleri hedefleme fikirleri ile gönderdim! Ayrıca gönderdiğim tebeşir çantalarıyla beraber AAC sistemleriyle nasıl tebeşir kullanacaklarına dair fikirler içeren bir not gönderdim. Oldukça basit!

Kaynakça: http://speechymusings.com/2016/05/16/easy-speech-and-language-summer-homework/