Dil ve Konuşma Problemi Olan Çocukların Yüzdesi Nedir?

Dil ve Konuşma Problemi Olan Çocukların Yüzdesi Nedir?

Heather geçenlerde oğlunu rutin kontrol için çocuk doktoruna götürdü. Ziyaretten önce Heather, oğlunun konuşma ve dil becerilerinin akran grubunun gerisinde olduğundan şüpheleniyordu. Muayene sırasında endişelerini çocuk doktoru ile paylaştı.

Çocuk doktoru dikkatlice dinledi ve çocuğu bir üst sıra taramadan geçirdi. Değerlendirmeden sonra, doktor annenin endişelerini paylaştı ve oğlunun bir dil ve konuşma terapisti tarafından değerlendirilmesini önerdi. Heather önceki şüphelerine rağmen, bu cevabı beklemiyordu ve soru sormaya pek hazır değildi. Arabaya bindiğinde ise aklına bir sürü soru geldi.

 

Heather ilk önce arkadaşlarını aradı ve oğlunun yalnız olmadığını öğrenince şaşırdı. Neredeyse tüm arkadaşları, konuşma sorunları olan en az bir çocuğu tanıyordu. Bazı arkadaşlarının ise dil ve konuşma sorunları çeken çocukları vardı.

Heather bir değerlendirme için ofisimize geldiğinde sorduğu sorulardan biri “Konuşma ve dil problemi olan çocukların yüzdesi nedir?” idi.

Cevap, çocukların % 5 ila % 8’i arasında bir yerde konuşma veya dil problemleri var. Kesin bir oran yerine bir aralık var çünkü tüm sorunlar teşhis edilemiyor veya belgelenmiyor.

Heather’ı bu soruyu sorduğu; çocuk doktorunu da değerlendirme ve acil yönlendirme yaptığı için tebrik ediyoruz. Maalesef ki birçok ebeveyn konuşma problemi işaretlerini görmekte veya doğru soruları sormakta başarısız olmaktadır. Çocuklarının sorunu aşacağını umuyorlar. Pedstest.com’a göre, gelişim, davranış ve sosyal-duygusal sorunları olan çocukların % 70’i, çocuk doktorları ile yapılan rutin kontrollere rağmen sorunlar belirlenmeden önce okula başlamaktadır. Ayrıca, konuşma ve dil konularının belirlenmesi kolay değildir, bu nedenle birçok çocuk doktoru “bekle ve izle” yaklaşımını kullanır.

İstatistiklere göre “bekle ve gör” yaklaşımı % 92 -% 95 arasında çalışıyor. Ancak mesele şu ki, % 5 ile % 8 arasında olanların erken müdahaleden büyük ölçüde faydalanmalı gerekmektedir, çünkü tedavi edilmeyen konuşma veya dil sorunlarının sonuçları önemli olabilir. Konuşma ve Dil eksiklikleri, uzun vadeli davranışsal zorluklara, okuma güçlüğüne, özgüven sorunlarına ve akademik sorunlara neden olabilir.

Endişeleriniz varsa Heather’ın yaptığını yapın ve çocuk doktorunuza danışın. Çocuk doktorunuz bekle ve izle yaklaşımını benimsiyorsa, uzman bir dil ve konuşma terapistine ya da çocuk gelişim uzmanına danışın ve bir değerlendirme yaptırın.

Kaynakça: : https://kidmunicate.com/what-is-the-percentage-of-kids-with-speech-or-language-problems/

Dil ve Konuşma Terapistlerimizden destek ve randevu almak ya da Gelişim Uzmanlarımızdan gelişim değerlendirmesi almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94