Dil ve Konuşma Terapilerinde Geri Bildirim

Dil ve Konuşma Terapilerinde Geri Bildirim

Terapi seansları sırasında geri bildirimin önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu geri bildirimler, konuşma seslerini düzeltmek ve dilbilimsel becerileri ayarlamak için öğrencilerimize gerekli rehberliği sağlamamıza yardımcı olur.

Birkaç tür geri bildirim vardır: düzeltme, genişletme, belirtme hiyerarşisi ve yönlü geri bildirim.

  • Düzeltme, yanlış bir cümleyi düzeltilmiş haliyle tekrarladığınızda gerçekleşir.

Öğrenci: “Dükkâna git.”

Terapist: “Evet, dükkâna gitti.”

  • Genişletme, çocuğun üretimini, ifadenin içeriğine veya karmaşıklığına uygun eklemeler yaparak tekrarladığınızda gerçekleşir.

Öğrenci: “Dükkâna gitti.”

Terapist: “Evet, arabasıyla dükkâna gitti.”

  • Belirtme hiyerarşisi, çocuk hedefi doğru şekilde üretinceye kadar kademeli olarak destek seviyesinin yükseltilmesiyle olur.

Öğrenci: ”Dükkâna git.”

Terapist: “Ne? Dükkâna git?”

Öğrenci: “Evet.”

 

Terapist: “Dükkâna gitti. Şimdi bana söyle. Nereye gitti?”

Öğrenci:” Dükkâna gitti. ”

  • Yönlendirilmiş geri bildirim, benim öğrencilerimle ifade edici dil becerilerini çalışırken kullandığım geleneksel geribildirimdir. Hedefi yanlış üretiyorlar ve doğru yapmaları için gerekli ayarlamaları yaparak doğruya yönlendiriyoruz, “Hata yaptın. /g/ sesini dilini geriye atıp bir daha deneyelim.” gibi. Bu verilmesi en zor olduğunu düşündüğüm türden bir geri bildirimdir, çünkü çocuklara yanlış yaptıklarını, kaçırdıklarını, doğruyu tekrarlayamadıklarını söylüyorsunuz.

Son zamanlarda, geribildirimde bir zihniyet değişikliği ve bazı yeni ifadeler ile tanıştım. “Neredeyse yaptın, pek öyle değil, tekrar denemeye ne dersin” gibi ifadelerle negatif etkiye sahip kelimeleri değiştirmek herkes üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Size şunu söyleyebilirim, bu yeni geri bildirim ifadelerini benimsemiş olduğumdan beri, seanslar sırasında kendimi kötü biri gibi hissetmiyorum ve öğrencilerim kendilerini bu kadar başarısız hissetmiyorlar. Bu yeni ifadeleri kullanmanın aslında görüşlerimi daha anlamlı kıldığını ve öğrencilerime daha fazla doğru yol sağladığını hissediyorum.

Bu yüzden bir daha geri bildirimde bulunmaya başladığınızda, yeni yolları deneyin.

Kaynakça: http://www.thespeechbubbleslp.com/2019/09/providing-feedback-in-speech-therapy.html

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:

+90 (216) 456 42 42
+90 (533) 165 60 94