Dil ve Konuşma Terapisi Oyunları

Dil ve Konuşma Terapisi Oyunları

Dil ve konuşma terapisi oyunları çocuğunuza egzersiz yapma şansı vererek öğrenilen alıştırmaların uygulanmasında sıklık ve tutarlılık sağlar. Bu iki faktör, terapideki başarının belirleyicilerindendir.

Çocuğunuz tanı alma sürecini tamamladığında ve değerlendirme ve tedavi planını gözden geçirmek için ilk ebeveyn buluşması yapıldığında, dikkatlice seçilmiş olan hedeflere odaklanmanın tam zamanıdır. Kısa vadeli hedeflere sahip terapi planları dört aylık bir süreç için yazılır ve ebeveynlerle çocukların ilerlemesi, veriler analiz edilirken gözden geçirilir. Çocuğunuzun iletişim ihtiyaçlarını hedeflemek için fonksiyonel, ölçülebilir hedefler uygulanır.

Tutarlılık ve tedavinin sıklığı, dil ve konuşma terapisinde ilerlemenin görülmesi için en önemli faktörlerden ikisidir. Dil ve konuşma gelişimi alanındaki araştırmacılar, terapilerin haftada bir kez uygulanmasının ve devamlılığın tutarlı olmasının hedeflenen dil ve konuşma becerilerinin edinilmesi ve korunmasını sağlamada oldukça önemli ve etkili olduğunu söylüyorlar. Dil ve konuşmanın tüm alanlarında daha fazla ilerleme kaydedilmesi için daha sık ve tutarlı bir terapi hayati öneme sahiptir. Çocuğunuz istenenden daha yavaş ilerliyorsa, seanslara katılımlarına bakın. Seans mı kaçırıyor? Çok mu mola istiyor? Cevaplar evetse, terapi sıklığını arttırma konusunda terapistinizle konuşun.

Bir ev programının çocuğunuz için uygun olup olmadığını da terapistinize sorabilirsiniz. Evde öğrenilen becerilerin sürdürülmesi, terapide hedeflenen beceri düzeyleri ile tutarlı bir ilerlemeye yardımcı olabilir. Dil ve konuşma terapisinde müdahale ne kadar sık ve tutarlı olursa, hedeflere ulaşma şansı o kadar yüksek olmaktadır. Dil ve konuşma terapisi oyunları çocuklara uygulama şansı vererek hedeflerine ulaşma olasılıklarını artırır.

 

Pediatrik Dil ve Konuşma Terapisi

Pediatrik terapiler dünyasında gezinmek birçok ebeveyn için zor ve ezici olabilir. Çoğu zaman, ebeveynler, bakıcılar ve hatta çocuk doktorları, bir çocukta, terapist tarafından bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulan değişiklikleri fark ederler. Pediatrik dil ve konuşma değerlendirmesi 3 bölümden oluşur: Ebeveyn görüşmesi, değerlendirmeler ve değerlendirmeyi takiben verilecek geri bildirim.

 

Dil ve Konuşma Terapisinde Tanılama

İlk değerlendirmeyi takiben, çocuğunuz bir dil ve konuşma terapisti tarafından tanılanabilir. İşte yaygın dil ve konuşma bozukluğu tanıları:

 • Dil Bozukluğu: Bir dil bozukluğu, alıcı, ifade edici ve pragmatik dil de dâhil olmak üzere dilin bir veya daha fazla bileşeniyle ilgili zorluk ile karakterizedir. Dil bozukluğu olan çocuklar cümleleri formüle etmek, talimatları takip etmek, uygun fiil eklerini kullanmak veya soru sormak / cevaplamakta zorluk çekebilirler. Dil bozukluğu terimi ayrıca gecikmiş konuşması olan çocukları da içerebilir.
 • Artikülasyon Bozukluğu: Bir artikülasyon bozukluğu, çocuğun belirli bir konuşma sesi için yer, biçim veya ötümlüleştirme ile ilgili zorlukları olduğunda ortaya çıkar. Artikülasyonda bazı hatalar beklenen hatalardır ve çocuğun yaşına ve hangi sesi üretmeye çalıştığına bağlıdır. Örneğin, iki ve üç yaşları arasındaki tipik gelişen bir çocuk / p, b, m, n, h, d, t / seslerine hâkim olur ancak aynı çocuğun 7 yaşına kadar doğru bir / r / ses üretmesi kesin olarak beklenmez. Sık karşılaşılan artikülasyon hataları, lisping (pelteklik) veya / s / ve / z / sesleriyle ilgili diğer bozulmaları içerir.
 • Fonolojik Bozukluk: Fonolojik bir bozukluk da konuşma sesi üretimi ile ilgilidir, ancak bu çocuklar bir sesi diğerinin yerine koyarlar. Bu öngörülebilir model birçok çocuk için farklı yaşlarda meydana gelir.
 • Akıcılık: Akıcılık bozuklukları veya “kekemelik”, birey konuşmasında tam ve kısmi sözcük tekrarlarına, uzatmalara veya bloklara sahip olduğunda yaygın olarak ortaya çıkar. Bazı çocuklar ayrıca yüzlerinde ve / veya boyunlarında yüz buruşturma veya gerginlik gibi ikincil davranışlar sergileyebilirler.
 • Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi: Bu bozukluk aynı zamanda çocuğun sesleri nasıl ürettiğini de etkiler. Apraksisi olan çocuklar ne söylemek istediklerini bilirler, ancak sesleri doğru bir şekilde üretmek için kaslarını ve artikülatörlerini koordine etmekte zorlanırlar. Başka bir deyişle, çocuğun konuşma sesleri için hareketleri planlamak üzere gerekli olan beyni ve ağzı arasında bir kopukluk vardır.
 • Ses Bozukluğu: Bir ses bozukluğu, kişinin normal sesini (konuşmasını) rahatsız eden veya değiştiren herhangi bir şeyle karakterizedir. Ses bozukluğu, gastroözofageal reflü, aşırı öksürük veya boğaz temizleme de dahil olmak üzere sesin kötüye kullanımının veya yanlış kullanımının bir sonucu olabilir. Alerjiler ve diğer çevresel faktörler de bir ses bozukluğuna neden olabilir.

Çocuğunuzun yaşadığı zorlukların ciddiyetine bağlı olarak, dil ve konuşma terapisti haftada bir ya da iki kez tedavi önerebilir.

 

Dil ve Konuşma Terapisi Oyunları

Dil ve konuşma terapisi oyunları için küçük şeylerle için evde bulunabilecek basit şeyler de kullanılabilir. Sayaçlar ve küçük oyun hamuru topları ya da bir parça iplik ve bir delgeç gibi.

Evde Oyun İçin İpuçları

 • Elinizde daha fazla miktarda küçük şeyler varsa birden fazla tekrar veya deneme yapabilirsiniz.
 • Çocuklar ekstra küçük şeyler kazanmayı nasıl öğreneceklerini ve motivasyonun paha biçilemez olduğunu öğrenirler. (örneğin, ses tonunu düzeltebilirsen, sana başka bir küçük şey vereceğim)
 • Bazı öğrencilerimizin dikkatini ve motivasyonlarını öğrenmeye hazır tutmaları için gereken desteği sağlar.
 • Uygulamalar ile, duyusal tercihler ve ince motor hedeflerinin birleştirilmesi gerçekten harika olabilir.
 • Küçük şeyler, üzerinde çalıştığınız her hedefe adapte edilebilirler, böylece beraber çalıştığınız her öğrenciyi esnek hale getirirler ve gruplar halinde uygulamalarını kolaylaştırırlar.

Bunları uygulama konusunda yaratıcı olabilirsiniz, ancak biz genellikle basit tutuyoruz.

Dil ve konuşma terapisi oyunları için kullanabileceğiniz küçük şeylerin bir listesi;

 • Oyun hamuru, bloklar, lego parçaları, kapaklar
 • Zımba ve delgeç, pullar, etiketli pullar
 • Düğmeler, boncuklar, taşlar, kabuklar, akvaryum taşları
 • Mandal, diş ipliği, köpük şekilleri, kibrit çöpü, el sanatları için çubuklar
 • Bir milyoncu mağazasındaki figürler (örneğin böcekler, dinozorlar vb.), mini silgiler, arabalar, küçük oyuncaklar
 • Madeni paralar, gerçek olmayan altın, sayıcılar, manyetik sayıcılar, mıknatıslar
 • Maşalar, cımbızlar

 

Kaynakça

Bu makalenin yazımında  Advanture in Speech Pathology, Talk Bay Area ve North Shore Pediatric Therapy kaynak olarak kullanılmıştır.