Dinleme Becerileri Neden Desteklenmeli?

Dinleme Becerileri Neden Desteklenmeli?

Dinlemenin otomatik bir davranış olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca, kendinizi etrafınızdaki dünyanın gürültüsüne karşı kapatmanın zor olacağı da doğrudur, ancak etkili bir dinleme kulağınıza gelen sesleri işlemek ve işaretlere uygun şekilde cevap vermekle ilgilidir. Etkili dinleme, öğrenme için temel bir beceridir ve çocuğunuzun bu becerisini geliştirmesine de yardımcı olabilirsiniz.

 

Avantajlar

 

 

Çocuğunuz iyi dinlemeyi öğrenirse, bilgi toplama, analiz etme, saklama ve edinme konusunda daha iyi olacaktır. Okulda ne öğretildiğini anlamak konusunda gereken sezgisel atlamaları yapmak için bu bilgileri daha fazla kullanabilecektir. Dil ve iletişim becerileri, onu netleştirme arayışı, fikirlerini ifade etme ve düşüncelerini paylaşma konusunda daha iyi ve güçlü yapacaktır. Bu da, yeni bilgisini daha etkin bir şekilde pekiştirmesine yardımcı olacak öğrenme faaliyetine katılımının artmasını sağlayacaktır. Sosyal olarak, başkalarıyla daha güçlü ilişkiler kuracak; başkalarını dinleyerek ortak bir zemin bulmayı, empati geliştirmeyi, herhangi bir çatışmayı yönetmeyi ve destek sağlamayı daha kolay bulabilecektir. Kendine olan güvenini geliştirecektir. Sosyal aktivitelerden daha fazla zevk alacak ve daha fazla dâhil olabileceğini hissedecektir.

 

Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Ses içeren oyunlar oynamak, çocuğunuzun sesi anlamla ilişkilendirmesine yardımcı olabilir. Tekerleme oyunlarını, saymaktan dişlerini fırçalamaya kadar her şeyi öğrenmesine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz. Ona etrafındaki dünyayı keşfe çıkmadan daha fazlasını keşfetme fırsatı vermek için ses ve anlamları kullanarak daha dikkatli dinlemesini sağlayabilirsiniz. Sözlü kelime oyunları oynamak, söylenenlere odaklanmasına, ilgili bilgileri çıkarmasına ve uygun bir yanıt vermesine yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda beyninde hafızayı destekleyen sinir yollarının gelişmesine de yardımcı olacaktır. Çocuklar çevrelerindeki yetişkinleri taklit ederek öğrenirler ve siz, iyi dinleme becerileri göstererek, iyi bir dinleyici olmanın onun için ikinci bir özellik haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Model olabileceğiniz bazı davranışlar, çocuğunuz sizinle konuştuğunda dikkat etmek, göz temasının sağlanması, gerektiğinde göz seviyesine inmek, anladığınızı ve dinlediğinizi göstermek için sözleri geri yansıtmak, çocuğunuzu bilgi eklemek için teşvik etmek ya da kelimelerdeki ya da kullanımdaki hataları düzeltmek için ince bir yol olarak söylediklerini tekrarlamasını istemek olabilir. Onunla konuşurken, aynı anda birkaç talimatla başa çıkamayabileceğini hatırlamanız da önemlidir. Basit yönlerle başlamak, gelişirken onları daha karmaşık hale getirmek, ona talimatları nasıl dinleyeceğini ve izleyeceğini öğretecektir. Okuduğunuz bir hikâye hakkında konuşmak, en sevdiği karakteri ya da en iyi kısmını sormak, çocuğunuzun daha sonra kullanmak üzere neler duyduğunu hatırlamasını sağlar.

Çocuğunuz sizi dinlememesi sizi kızdırabilir ve bu, siz konuşurken ilgilendiği şeyler dikkatini dağıttığı için olabilir, bu yüzden dinleme becerilerini geliştirmek için çocuğunuza yardımcı olmanız gerekebilir. Bu konuda aktif bir rol oynayabileceğinizi bilmeniz sizi rahatlatacaktır. Şunu da unutmamanız gerekir ki siz çocuğunuzu ne kadar aktif dinlerdeniz, o da bu davranışı o kadar modelleyecektir. Çocuğunuz dinleme konusunda ne kadar iyiyse, o kadar etkili bir şekilde öğrenir, arkadaş edinme ve ilişkileri sürdürmeyi daha kolay yapar.

Kaynakça
https://childdevelopmentinfo.com/development/why-you-should-encourage-listening-skills/#gs.61v4aq

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94