DIR Floortime Nedir?

DIR Floortime Nedir?

DIR Floortime, bir dizi gelişimsel bozukluk şikayeti ile başvuran çocuklara yardım etmek için klinisyenler (Dil ve Konuşma Terapistleri, Ergoterapistler ve Psikologlar) tarafından giderek daha fazla kullanılmakta olan kanıta dayalı bir yaklaşımdır. Otizm Spektrum Bozukluğu uygulanma alanına bir örnektir.

Peki, ‘DIR’ ne anlama geliyor?

DIR, çocukların gelişimini anlama ve tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olan destek ve müdahale sağlama temeli haline gelen gelişimsel, bireysel farklılıklar ve ilişki temelli bir modeldir. DIR modeli ayrıca klinisyenler, ebeveynler ve eğitimcilerin kapsamlı değerlendirmeler yapmalarına ve her çocuğun kendine özgü zorluklarına ve güçlü yönlerine göre uyarlanmış eğitim veya müdahale programları geliştirmelerine yardımcı olan bir modeldir. DIR Floortime, DIR modelinin uygulamaya geçirilmiş halidir.

DIR yaklaşımı, çeşitli becerilerin geliştirilmesine katkıda bulunan altı temel beceriye bakar. Bu beceriler arasında ortak dikkat, katılım ve problem çözme gibi beceriler yer almaktadır. Öncelikle izole becerilerin geliştirilmesine odaklanmak yerine klinisyen, çocuğun bu altı beceriye hakim olduğunu belirleyecek ve belirli becerilerin geliştirilmesine katkıda bulunan bu faktörleri desteklemeye ve geliştirmeye odaklanacaktır.

Bunların hepsi çok teorik geliyor ama..

Bu da bizi müdahale programının kalbi olan Floortime’a götürür. Bu yaklaşım, yetişkin ve çocuk arasında etkileşimli, oyun temelli bir odağa sahiptir. Floortime deyince bazılarımız zamanımızı ellerimizde ve dizlerimizde geçirme düşüncesiyle yüzünü buruşturabilir.

DIRFloortime yerde zaman geçirmeyi içerebilir fakat daha önemlisi çocuğunuzun seviyesine inmek anlamına gelir.

Bunu onların özel ilgi alanlarının ve altı becerisinin farkında olmaları için yapıyoruz. Öyleyse çocuğunuzun neyi sevdiğini ve neyle ilgilendiğini gözlemleyin! Bu, bir oyuncak trene dikkatlice bakması olabilir veya dönen bir şeyle veya tavanla ilgilenmesi olabilir. Hemen müdahale etmemeye çalışın; çocuğunuzun etkinliklerinde neyi eğlenceli bulduğunu belirlemek için bekleyin, izleyin ve merak edin. Onlara bu konuda nasıl katılabileceğinizi belirleyin.

Paylaşılan bir dünya yaratmak ve çocuğunuza öğrenme konusunda meydan okumak.

Çocukla ortak bir dünyadayken, DIR çerçevesinin merkezinde bulunan altı beceriyi geliştirmeye başlayabiliriz! Bu paylaşılan dünyada, gelişim basamaklarını yükseltmeleri ve bu önemli becerileri geliştirmeleri için onlara meydan okuyarak öğrenmelerine yardımcı oluyoruz.

Floortime ile ilgili seminerlerimizi incelemek için: https://www.dilgem.com.tr/tr/dir-101-dir-dirfloortime-temel-egitim-kursu–u

 

Kaynakça: https://www.ladybughouse.com.au/blog/4bpkxrhy3gbfdxmxqprzk0n11r1a362015/11/2