Disfaji: Anoreksiya Nervozada Yutma Güçlüğü Neden Ciddi Bir Kırmızı Bayraktır?

Disfaji: Anoreksiya Nervozada Yutma Güçlüğü Neden Ciddi Bir Kırmızı Bayraktır?

Hastalar çok kilo verdiklerinde veya oldukça zayıf olduklarında yutma güçlüğü yaşayabilirler. Kuru yiyecekler boğazınızda sıkışmış gibi hissettiriyor olabilir veya doğal olarak nemli yiyeceklere yönelebilirsiniz çünkü aşağı inmesi daha kolay olabilir. Sıvı içtikten sonra kendinizi öksürürken bulmuş olabilirsiniz ya da yiyecek veya sıvı sıklıkla yanlış boruya gidiyor gibi görünüyor olabilir. Bu durum disfaji olarak bilinir.

Disfaji, yutma kaslarındaki işlev bozukluğunu ifade eder. Genellikle, bir lokma yiyecek yuttuğunuzda, ağız ve boğaz kaslarınız doğal olarak yiyeceği yemek borusundan aşağıya, midenize yönlendirir ve bu süreçte yiyecek ve bakterilerin akciğerlerinize gelmemesi için hava yolunuzu kısa bir süre bloke eder. Ancak anoreksiya nervozada, kısıtlayıcı veya temizleyici alt tipinde yutma kasları, diğer kaslarınız işlerini tam olarak yapamazlar. Mideden gelen asit içeriğinin yemek borusuna aktığı reflü, bağımsız olarak disfajiye neden olabilir veya disfajiyi daha da kötüleştirebilir. Risk, yutma kaslarınız zayıfladığında, tükürüğünüzden yiyecek, sıvı ve hatta bakteriler aslında midenize gelmeyebilir.

Disfaji, ağız içeriğinin ses tellerinizi geçtiği ve aslında akciğerlerinize girdiği aspirasyona yol açabilir. Bu, pnömoniye (enfeksiyon olmaksızın akciğerlerde ağrılı bir iltihaplanma), zatürreye (bakterilerin bir mağaza kurup akciğer enfeksiyonu haline geldiği) ve hatta zatürree nedeniyle şoka neden olabilir ileri anoreksiya nervoza hastalarında potansiyel bir ölüm nedenlerinden biridir.

Bazı insanlar disfajileri üzerinde uzun bir araştırma yapmak için zaman harcıyor çünkü ne yazık ki çok iyi doktorlar bile açlığın tedavisi hakkında o kadar fazla şey bilmeyebiliyorlar. Yeme bozukluğuyla hiçbir ilgisi olmayan disfajinin nedenlerini arayabilirler ve gerçekten bir fark yaratabilecek bakıma girişi potansiyel olarak geciktirebilirler.

Kendinizi kandırmayın… Kuru yiyecekleri almak için birkaç kez yutkunma yapıyorsanız, yiyecekler sıkışmış gibi hissediyorsanız veya sıvı tükettikten sonra öksürüyorsanız, o zaman bu uzman yardımına ihtiyacınız olduğu ve hastalığınızdaki tıbbi aşamada kritik bir noktaya ulaşmış olduğunuz anlamına gelebilir. Böyle bir durumun varlığında harika bir dil ve konuşma terapisti ile yutma değerlendirmesi yapmalı, ardından yutkunma kas fonksiyonunuzu değerlendirmek için bir baryum yutması izlenmeli ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Kaynakça: https://www.gaudianiclinic.com/gaudiani-clinic-blog/2016/1/11/dysphagia-why-difficulty-swallowing-is-a-serious-red-flag-in-anorexia-nervosa