Disleksi İçin Öğretim Teknikleri

Disleksi İçin Öğretim Teknikleri

Disleksi, öğrencilerdeki okuma bozukluklarını tespit etmek için gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra tanılanan bir dil ve okuma bozukluğudur. Bu yazıda öğrenme güçlüğü ile disleksinin öğrencinin okuma, yazma ve dil becerilerini nasıl etkilediği hakkında temel bilgileri öğreneceksiniz. Bu kılavuz ayrıca, disleksi olan çocuklara yardım etmek isteyen ebeveynler için ipuçları ve kaynakları da içeriyor.

Değerlendirme ve Tanı

Disleksi değerlendirmeleri, disleksik öğrenciler için stratejilerin belirlenmesinde ilk adımdır. Okullar disleksi tanısı için bazı değerlendirme testlerini kullanır. Disleksi değerlendirme süreci, öğretmenlere öğrenci için özel programı planlamada yardımcı olacak önemli bilgiler de sağlayabilir. Öğrencinin test maddelerine verdiği yanıtların ve standartlaştırılmış disleksi testlerinin çeşitli ölçeklerindeki performansının analizi güçlük hakkında önemli bilgiler sağlayabilir.

Disleksisi ve okuma anlamada bozuklukları olan öğrenciler, bu tür analizlerin sağladığı özel bilgilerden yararlanabilirler.

Eğitimciler Test Sonuçlarına Nasıl Tepki Vermeli?

Özel eğitim öğretmenleri ve okul psikologları, çalışmalarını analiz etmek ve öğrencinin yaptığı okuma ve yazma hataları hakkında anında geri bildirim sağlamak ve bilgi edinmek için disleksik öğrenci ile birebir çalışabilirler. Bu bilgiler, hangi öğretim stratejilerinin öğrenciye yardımcı olabileceğini ve öğrenciye uygun özel öğretimi planlamada yardımcı olabilir.

Özel Eğitim Programlarının Planlanması

Birçok strateji, disleksisi olan çocukların okuma bozukluğu ile başa çıkmasına ve sınıfta gelişmesine yardımcı olabilir. Ebeveynlerin ve eğitimcilerin, özellikle öğrencinin öğrenme güçlüğüne dayalı yöntemleri seçmeleri çok önemlidir. Ebeveynler ve eğitimciler aynı zamanda disleksinin çocuğu ve değerlendirmeyi nasıl etkilediğini de düşünmelidir. Müdahalelerin etkililiğini ölçmek için çocuğun ilerlemesini izlemek de aynı derecede önemlidir. Disleksik bir çocuğun öğrenme gereksinimlerini karşılamak için farklı yöntemler denemek veya bir yöntem kombinasyonu kullanmak gerekli olabilir.

Öğrencilere Yardımcı Olan Öğrenme Stratejileri

Öğretmenler, disleksik öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için aşağıdaki stratejileri uygulayabilir. Ebeveynler ayrıca bu tekniklerin bazılarını evde de deneyebilirler.

Duyusal Yöntemler, disleksik öğrencilere dokunma, duyma ve görme duyularıyla öğretir.

Birebir Öğretim, öğretmenlerin disleksisi olan öğrencilerle birebir  çalışmasını ve öğrencilere okumayı öğrenmeleri için anında rehberlik ve geribildirim vermelerini sağlar. Bu yöntem öğretmenlerin öğrenme hatalarını hızlı bir şekilde tespit etmelerini sağlar ve böylece diğer güçlükleri engelleyebilirler.

Sesbilgisel Yöntemler, disleksik öğrencinin sesler ve harfler arasındaki bağlantılarına odaklanır.

Tüm Dil Metodları, öğrencilere doğal okuma aktivitelerini ve hedef sözükleri vurgulayarak öğretir. Çoğu durumda, bir öğrencinin okuma becerileri doğal olarak gelişebilir.

Konuşma ve Dil Terapisi, fonolojik bozukluğu olan öğrencilere, öğrenme farklılıklarını etkin bir şekilde yönetmeleri için kullanabileceği diğer stratejileri öğretmeye yardımcı olabilir.

 

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/assessment-teaching-strategies-for-dyslexia-2162406