Disleksi için Terapi Yöntemleri

Disleksi için Terapi Yöntemleri

Çocuğunuzda disleksi varsa, birkaç farklı terapi yöntemi ile okuma ve yazma yeteneğini geliştirilebilir. Bu yöntemler aynı zamanda çocukların okuldaki akranlarına yetişmelerini ve uyum sağlamalarını da sağlar.

Terapiye çocuk küçük yaştayken başlamak, terapinin başarı şansını artırır. Ancak, dislektik yetişkinler de doğru yardım ile becerilerini geliştirmeye devam edebilirler.

Disleksi terapileri her kişiye yöneliktir. Disleksi terapisinde, çocuğunuz kendine özgü ihtiyaçlarını karşılayacak olan tekniklerin uygulanıp sürdürülmesini sağlayacak bir veya daha fazla uzmanla birlikte çalışacaktır.

 

Disleksi Testleri

Çocuğunuza uygun disleksi programını tespit ederken doktor veya eğitim uzmanı, çocuğunuzun ne kadar iyi okuduğunu ve yazdığını görmek için testler uygular. Bir eğitim psikoloğu, öğrenme sorunlarının depresyon veya DEHB gibi sorunlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmak için testler uygulayabilir. Sağlam bir tanı konduktan sonra, bir öğrenme planı oluşturmak adına çocuğunuzun doktoru, öğretmeni ve eğitim uzmanlarıyla çalışabilirsiniz.

Okuma Programları

Disleksik çocuklar, harfleri çıkardıkları seslerle, yazılı kelimeleri anlamları ile eşleştirmede sorun yaşarlar. Okumayı ve yazmayı öğrenmede ekstra yardıma ihtiyaçları vardır.

Çocuğunuz altta sıralanan maddeleri nasıl yapılacağını öğrenmek için bir okuma uzmanıyla çalışabilir:

 

  • Harfleri ve kelimeleri seslendirme
  • Daha hızlı okuma
  • Okuduğunu anlama
  • Daha net yazma

 

Disleksik çocuklara yönelik okuma programı bulunmaktadır. Bu programlardan bazıları:

Orton Gillingham: Bu program, çocuklara harflerle sesleri nasıl eşleştireceklerini ve okudukları sesleri sözcüklerde tanımalarını adım adım öğreten bir tekniktir.

Çok Sensörlü Eğitim: Çocuklara yeni beceriler öğretmek adına dokunma, görme, duyma, koku alma ve hareket etme gibi tüm duyularını nasıl kullanacaklarını öğretir. Örneğin, çocuğunuz hecelemeyi öğrenmek için parmağını zımpara kağıdından yapılan harflerin üzerinde gezdirebilir.

Kaynakça: https://www.webmd.com/children/understanding-dyslexia-treatment#1