Disleksili Bireylerin Güçlü Yönleri

Disleksili Bireylerin Güçlü Yönleri

Disleksili Bireylerin Güçlü Yönleri

Hiçbir şey okuma, heceleme ve yazma becerilerine sahip olamamak kadar okulda başarılı olma şansınızı etkileyemez. Disleksi tamamen bunlarla ilgilidir. Yaşam boyu hedeflerimize ulaşmak için tek engel olabilir. Ancak, disleksili olmanın size yardımcı olabilecek hediyeleri de olduğunu söylersek ne olur? Doğru yaklaşımla, bu zorluğu bir nimet haline getirebilirsiniz.

Aslında, dünyanın büyük düşünürlerinin, girişimcilerinin, ünlülerinin ve milyarderlerinin bazıları disleksiktir. Eğer onlar bu mesafeyi kat etmeyi başarabildilerse, bunu siz de yapabilirsiniz. İşte size bu yol boyunca yardımcı olabilecek başarılı disleksili bireyler tarafından bildirilen avantajlardan bazıları.

  1. Hikayeler için güçlü bellekleri vardır: Bazı disleksili bireyler, gerçekleri rastgele verilerin bir liste olarak değil, iyi bir hikaye kitabı okumuş gibi hatırlar. Anlatısal akıl yürütmeye sahip olmanız, hafızanızı geliştirmenize ve bağlamsal bilgileri daha iyi entegre etmenize yardımcı olabilir.
  2. Mükemmel bulmaca çözme becerileri vardır: Disleksili bireyler okuma bölümünde zorlukla mücadele edebilir, ancak söz konusu bulmaca çözmek olduğunda, birçoğu adeta birer profesyoneldir. Doğru şekli, doğru bir şekilde tanımlarlar ve hiç kimsenin yapamayacağı karmaşık sorunları çözerler. Bir fikirden diğerine sıralı bir düşünür olmak yerine, birçok disleksili birey, fikirlerin düz bir çizgiden farklı yollarla bağlandığı eşzamanlı düşünmeye izin veren ve teşvik eden bir ortamda gelişir.
  3. Parlak mekansal akıl yürütmeye sahiptirler: East London Üniversitesi’ndeki bilim adamları, genç disleksili bireylerin, disleksik olmayanlara kıyasla sanal bir ortamı hatırlamakta mükemmel olduklarını keşfettiler. Bu bağlamda, birçok disleksili birey mühendislik, endüstriyel ve grafik tasarım, mimarlık ve inşaat gibi alanlarda başarılı olmaktadır.
  4. Büyük konuşmacılar olurlar: Kelimeleri okumak onların güclü yani olmayabilir, ancak birçok disleksili birey, etkileşime girerken insanları okumada oldukça derindir. Size sorunun tam olarak ne olduğunu ve bu sorunu nasıl çözeceğinizi söyleyebilirler. Ayrıca diğer insanların düşüncelerine de oldukça anlayışlıdırlar.
  5. Muazzam empati kurarlar: Kişiliklerine gelince, birçok disleksili birey oldukça samimidir. Okuma ve yazma zorluklarının bir sonucu olarak yaşanan deneyimler, zorluk yaşayacakları diğer insanlara karşı daha empatik hissetmelerine neden olabilir.
  6. İnanılmaz derecede yaratıcıdırlar: Disleksili bireyler gerçekten dünyanın fantastik bir görüntüsünü hayal edebilir. Hayal güçlerinden büyük ölçüde yararlanırlar, dolayısıyla büyük sanatçılar, aktörler ve yazarlar olurlar. Merak ve ilgi duyguları oldukça yoğundur.
  7. Soyut düşünürler: Tüm umudun kaybedilmiş olabileceğini düşündüğünüzde, disleksili bireylerin soyut fikirleri anlayabileceği ortaya çıkmaktadır. Onlar iyi filozoflardır. Cesaret, sevgi ve aldatma gibi doğuştan gelen insani nitelikler gibi somut olmayan şeyleri anlarlar.
  8. Kutunun dışından düşünürler: Standartlara sadık kalmak güzel, ama gerçekten çok ileri gitmek istiyorsanız, bugünün girişimcilerinin kanıtladığı gibi orijinal olarak düşünmelisiniz. Birçok disleksili insanın daha avantajlı özelliklerinden biri, kutunun dışından düşünme yetenekleridir. Sadece taze ve yeni değil, aynı zamanda kazançlı olan mükemmel, alışılmadık fikirler de ortaya koyarlar.
  9. Eleştirel düşünürler: Bazı disleksili bireylerin sahip olduğu bir başka özellik de mantıksal akıl yürütme becerileridir. İki konudaki farkın ne olduğunu tam olarak bilirler ve bir problemi çözmek için eleştirel düşünmeyi kullanırlar.
  10. Onlara anlatılan veya okunan öyküleri derinlemesine analiz ederler: Disleksili bireyler, okumak yerine, anlatılan veya onlara okunan öyküleri yüksek sesle analiz ederek yine de ilerleme gösterebilirler. Arkadaşlarının, ailesinin veya sesli metin okuma teknolojisinin kendileri için okuma yapmalarına rağmen, güçlü konuşma dilini anlama yetenekleri nedeniyle, konuyu ve hikayeyi anlarlar. Birçoğu tüm karakterleri takip edebilir ve bazı disleksili olmayan bireylerden daha iyi hikaye tahminlerinde bulunabilirler.

 

Kaynakça: http://dyslexiahelp.umich.edu/dyslexics/learn-about-dyslexia/what-is-dyslexia/the-many-strengths-of-dyslexics