Diyetisyenlere Göre Göz Sağlığını Destekleyen 6 Gıda

Diyetisyenlere Göre Göz Sağlığını Destekleyen 6 Gıda

Gözlerinizi sağlıklı tutmak, sadece makula dejenerasyonu veya katarakt gibi görme koşullarını önlemek için adımlar atmak anlamına gelmez, aynı zamanda genel sağlığınızın diğer yönlerini de destekler.

Örneğin, araştırmalar, vizyonunu etkileyen koşulları olan kişilerin, sağlıklı görüşe sahip insanlardan daha başka sağlık koşullarına sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Görme sorunlarına sahip olmak, aşağıdakiler için riskinizi artırabilir:

  • Şeker hastalığı
  • işitme koşulları
  • Yüksek tansiyon
  • Depresyon

Gözlerinizi Nasıl Korursunuz

Bazı göz koşulları genlerinizle ilgilidir. Genetik riskinizi azaltmak için fazla bir şey yapamazsınız, ancak diyetinizde ve yaşam tarzınızda yapabileceğiniz ve vizyonunuzu etkileyen koşullar geliştirme olasılığınızı düşürmenize yardımcı olabilecek bazı değişiklikler vardır.

Göz sağlığınızı desteklemek için yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

  • Düzenli fiziksel aktiviteler yapmak
  • Gözlerinize ekranlara bakmaktan bir mola vermek
  • Sigarayı bırakmak
  • Genel sağlığınızı destekleyen bir kiloyu korumak
  • Dışarıda güneş gözlüğü kullanmak

Gözlerin İçin Gerekli Olan Besinler

Göz sağlığını destekleyen bazı besinler de vardır. İşte, gözlerinizin sağlığını korumaya yardımcı olmak için diyetinize ekleyebileceğiniz, gözlerinizin sağlığını koruyacak önemli besinler açısından zengin, diyetisyen tarafından önerilen altı besin.

Yumurtalar

Birçok insan akıllı telefonlarında, tabletlerinde ve bilgisayarlarında uzun günler geçirir. Bu konuda saha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, bazı çalışmalar mavi ışığın maküler dejenerasyon gibi göz koşullarıyla bağlantılı olabileceğini ileri sürdü.

Karotenoidler, bazıları görüşünüzle ilgili olan, vücutta birçok rolü olan antioksidanlardır. İki karotenoid (lutein ve zeaksantin) gözlerinizi mavi ışıktan korumaya yardımcı olma potansiyeline sahip olarak tanımlanmıştır.

Bazı araştırmacılar, mavi ışığın potansiyel olarak zararlı etkilerine daha az maruz kalmanın, maküler dejenerasyon geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürmüşlerdir.

Yumurtalar – özellikle yumurta sarısı – doğal olarak lutein ve zeaksantin içerir. Aslında, yakın tarihli bir araştırma, orta düzeyde yumurta tüketiminin, 15 yıl boyunca geç evre yaşa bağlı makula dejenerasyonu gelişme riskini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.


Havuçlar

Besleyici beta-karoten sayesinde havuç her zaman sağlıklı görme ile ilişkilendirilir. Araştırmalar, havuç gibi beta karoten bakımından zengin yiyecekler yemenin, loş ışıkta görmenin yanı sıra geceleri görme yeteneğini desteklemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Havucun sağlığa faydalarını en üst düzeye çıkarmak ve vücudunuzun emilimine yardımcı olmak için havuçlarınızı çiğ yerine pişmiş yemeyi deneyin ve zeytinyağı veya fındık gibi besleyici bir yağ kaynağıyla eşleştirin.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

İster karalahana ister ıspanak seviyor olun, tüm yeşil yapraklı sebzeler lutein ve zeaksantin (yumurtalarda bulunan ve göz sağlığını destekleyen karotenoidler) bakımından zengindir.

Bulaşıklarınıza göz sağlığı kazandırmak için, smoothie’nize bir avuç yeşillik eklemeyi, akşam yemeğinin yanında servis etmeyi veya hatta kahvaltılık yumurtalarınızla karıştırmayı deneyin.

Yeşiller gibi donmuş sebzeler taze kadar besleyici olabilir, bu da yeşillikler mevsiminde olmadığında bile yemeklerinizde yaratıcı olabileceğiniz anlamına gelir.

Çilekler

Çilek, tüm vücut sağlığını destekleyen ancak bazı önemli göz sağlığı yararları sunan besinlerle doludur. Sadece bir fincan çilek, bir günde almanız gereken tüm C vitaminine sahiptir.

Çilek, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok tüketilen meyveler arasındadır ve onları göz sağlığı desteği için doğal bir seçim haline getirir. Araştırmalar ayrıca, C vitamininin belirli popülasyonlarda katarakt geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ileri sürdü.

Siyah Kuş Üzümü

Siyah kuş üzümü ve doğal olarak kırmızı veya mor olan herhangi bir yiyecek (yaban mersini ve mor patates gibi), antosiyaninler adı verilen zengin doğal flavonoid kaynaklarıdır.

Antosiyaninlerin gözlerinizin kasları (siliyer kaslar) üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu görülmektedir. Bu kasları gevşetebilmek glokom tedavisinin önemli bir parçasıdır.

Besin ayrıca gözlerdeki iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Safran

Safran, yüzyıllardır dünya çapında kullanılan çok yönlü bir baharattır. Bazı araştırmalar, belirli miktarlarda safran tüketmenin görüşü iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü. Ayrıca, erken makula dejenerasyonu olan kişilerde retinanın duyarlılığını artırmaya da yardımcı olabilir.

Kaynakça

Bu makale Lauren Manaker tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.