Doğanın Hediyeleri

Doğanın Hediyeleri

Çocuklara doğal dünyayı keşfetmelerine izin vermenin faydalarını biliyor musunuz? Çocuğunuz dışarıdayken ve ağaçlara tırmanırken, taşları incelerken veya tepeden aşağıya yuvarlanırken, obeziteyi engelleyecek fiziksel aktivite ihtiyacını da karşılamış olur.

Doğanın görsel güzelliği de çocuklar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Çocuğunuz rahatlayabilir, derin nefes alabilir ve bunu çevresine yansıtabilir. Çocuk olduğunuzu ve çimlere uzanıp, gökyüzündeki bulutları izlediğinizi ve bu deneyimin ne kadar rahatlatıcı olduğunu bir düşünün.

 

Çocuklar doğayı keşfetmek için duyularını kullanabilirler. Siz de sorular sorarak onların duyularını kullanmalarını teşvik edebilirsiniz. Bir bitkinin yaprakları üzerindeki dokuyu, ağaçtaki kabuğu, bir kayanın yüzeyini veya bir çam kozalağının pürüzlülüğünü hissetmek için dokunma duyusunu teşvik edin.

Çocuklar bitkileri veya bahçeyi önemseyerek sorumlu olmayı öğreniyorlar. Bir bitkiyi sulamazlarsa, bitki ölebilir. Aynısı evcil hayvan bakımı için de geçerlidir. Bu durum da, çocukların evcil hayvanlarının veya bitkilerinin iyilik hali ve duyarlı bakımları arasında bağlantı kurarak empati geliştirmelerine yardımcı olur.

Çocuklara doğa keşiflerini yapmaları için gerekli araçları sağlayın. Bazı araçlar şunlardır: Toplama kutuları, kürek veya mala gibi küçük el aletleri, ekim için tohum paketleri, su doldurmak için bir kova, büyüteçler, dürbünler, kurşun kalemler, boya kalemleri, kâğıt vb. Aynı zamanda doğa ile ilgili hikâye kitaplarına sahip olmak da çocukları dışarıyı keşfetmeye teşvik edecektir.

Yetişkinler, çocuklara gelişimsel olarak uygun aktiviteler planlayarak ve çocukları parklara veya diğer doğa alanlarına yapılacak gezilere götürerek, çocukların doğayı keşfetmelerine yardımcı olabilir. Yetişkinler çocuklarını doğayla baş başa bırakabilir ve onlarla gördükleri veya duydukları şeyler hakkında konuşabilir. Örneğin, “İnekler birbirleriyle nasıl konuşur? İnekler ne yerler?” gibi sorularla çocukların keşfini destekleyebilirler. Çocukların doğayı kendi başlarına keşfetmelerine izin vermek de önemlidir. Onlara doğayı özgürce deneyimleme şansı verildiğinde, zamanla kendi ilişkilerini ve doğa ile ilgili merak duygularını geliştireceklerdir.

Kaynakça: https://learningchildblog.com/2018/05/02/natures-gifts/