Doğru Şekilde Övgü Vermek İçin İpuçları

Doğru Şekilde Övgü Vermek İçin İpuçları

Övgü vermek, sağlıklı benlik saygısına sahip bir çocuk yetiştirmenin önemli bir parçasıdır. Doğru övgü, kendine güven ve cesaret duygularına olan bir çocuğa sahip olmak ile öz-değer duygusu için dış övgüye muhtaç olan bir çocuk arasında fark yaratabilir. Bu 5 ipucu ile çocuğunuza doğru şekillerde övgüler verin.

Çocuğunuzu Doğru Şekilde Övmek İçin 5 İpucu:

Net Olun: “Aferin!” demek yerine, “Odaklandığın ve tüm sorularını çözdüğün için aferin. Seninle gurur duyuyorum.” Gibi ifadeler kullanın. Spesifik olmak, övgüyü daha anlamlı kılar çünkü çocuğunuzu özel çabasına veya yeteneğine odaklar ve gelecekte bu belirli eylemi veya çabayı daha fazla motive eder.

Sürece Övgü Verin: Hedefe ulaşılmasa bile sıkı çalışmayı, azmi ve dayanıklılığı övün. Başarı her zaman ilk denemede olmaz. İnsanlar her zaman doğuştan gelen yeteneklerle doğmazlar. Sürece olan övgü, gelecekteki çabaları teşvik eder.

Övgüye Değer Durumları Seçin: Övgü, çocuğunuzun normal davranış biçiminden bir şeyler yapmaya çalıştığı zaman verildiğinde daha etkili ve anlamlı olur, örneğin bir zorluğun üstesinden gelindiğinde, zor bir görev yerine getirildiğinde veya fazladan çaba sarf edildiğinde verilen övgüler daha etkilidir.

Çocuğunuzun Güçlü Yönlerini / Zayıf Yönlerini Tanıyın: Övgüye değer durumları belirlemek için çocuğunuzun yeteneklerine uyum sağlamanız gerekir. Övgü en çok çocuğunuz zorlu bir etkinliğe katıldığında veya performansı konusunda endişe duyduğunda gereklidir.

Aşırıya Kaçmayın: Övgü son derece önemlidir, ancak çocuğunuzu yaptığı her şey için övmek olumlu sözlerinizi anlamsız kılabilir. Övgülerinizin samimi olduğundan emin olun.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/praise-your-child-the-right-way/