Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk Omuz

Tıbbi olarak yapışkan kapsülit olarak bilinen donuk omuz (DO), sinsi, ilerleyici bir semptom başlangıcı ile karakterize edilir, kendi kendini sınırlayan bir durumdur. Başlıca semptomları; tipik olarak ağrı ve önemli ölçüde azaltılmış hareket aralığıdır. Donuk omuzun başlangıcı tam olarak anlaşılamamasına rağmen, bu semptomların ilerleyici bir iltihaplanma ve omuz eklem kapsülünün kalınlaşması nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Bazı popülasyonlar, özellikle 40-60 yaş arası bireyler, kadınlar, hareketsiz işlerde çalışan bireyler ve diyabeti olan kişiler olmak üzere donuk omuzun gelişimine daha yatkındır. Donuk omuzun anlaşılması ve etiyolojisi hakkında daha fazla bilgi için bu linke bakabilirsiniz.

Donuk omuz için altın standart bir tedavi yoktur, ancak fizyoterapistinizin size yardımcı olabileceği birçok yol vardır. Peki donuk omuzla nasıl başa çıkacağız?

Eğitim ve İzleme

 Hastalar donuk omuzlu olduğunda, genellikle durumun ne olduğu ve iyileşme sürecinin ne kadar sürebileceği konusunda bir anlayış eksikliği vardır. Fizyoterapistinizin önemli bir rolü sizi durumunuz ve iyileşme aşamaları hakkında eğitmek olacaktır.

 Zaman içinde hareket açıklığı, ağrı, güç ve fonksiyon değişikliklerini izlemek, durumunuzu belirlemek için çok önemli olacaktır. Fizyoterapistinizin değişiklikleri izlemek için kullanabileceği yöntemler şunlardır:

  • Fonksiyon, ağrı ve yaşam kalitesi: Kol, Omuz ve El Engelli anketi (DASH) gibi anketler.
  • Hareket aralığı: Donuk omuzda omuz eklemindeki tüm kilit hareket aralıklarında önemli kayıplar vardır. Bu, fotoğraflar (hastanın isteği üzerine) veya gonyometri (eklem açılarının ölçülmesi) dahil olmak üzere çeşitli şekillerde izlenebilir.
  • Güç: Güç testi kilit pozisyonlarda düzenli olarak ölçülecek, hızlı ve verimli bir şekilde yapılabilecektir. Terapistiniz manuel kas testi kullanarak gücünüzü değerlendirebilir.

Donuk Omuz İçin Egzersiz

 Egzersiz, donuk omuzlu bireyler için tüm yönetim planlarının önemli bir bileşeni olacaktır. En büyük faydayı elde etmek için birçok farklı egzersiz türü kullanılacaktır. Pasif ve aktif hareket aralığı başlangıçta anahtar olacaktır. Pasif, omuz hareket ederken kaslarınızın tamamen gevşediği anlamına gelir. Terapistiniz sizinle pasif egzersizler yapacaktır. Aktif egzersizler, ekleminizi belirli hareket aralıklarından geçirmek için kaslarınızı kullanmanızı içerir.

 Kas güçlendirme programınızın önemli bir bileşeni olarak kullanılacaktır. Hareket aralığı iyileşmeye başladığında, mevcut aralık boyunca güç kazanmanız sizin için gerekli olacaktır, bu da bu aralığın ilerlemesini sürdürmenize ve gelecekte acı yaşama olasılığınızı azaltmanıza olanak sağlayacaktır.

 Kardiyovasküler egzersiz, yaralanma dönemlerinde sağlığınızı ve genel refahınızı korumaya ve artırmaya yardımcı olmak için çok önemlidir. Terapistiniz, formda ve aktif kalmak için zevk aldığınız aktiviteleri uyarlamanın yolları konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Bu sadece fiziksel açıdan önemli olmayacak, aynı zamanda anlamlı aktiviteler yaparken kendinizi çok sınırlı hissedebileceğiniz için psikolojik sağlık için de çok önemli olacaktır.

Manuel Terapi

 Tedavi seanslarımız boyunca terapistiniz, iyileşme yolunuz boyunca size yardımcı olmak için çeşitli manuel terapi tedavi teknikleri kullanabilir. Bunlar pasif ve aktif mobilizasyonları, hareketle mobilizasyonları, kas enerjisi tekniklerini ve / veya propriyoseptif nöromüsküler kolaylaştırma (PNF) çalışmalarını içerebilir. Her bir hasta farklı tekniklerden farklı faydalar elde edebilir, bu nedenle terapist ve hasta arasındaki iletişim en faydalı tedavi planını bulmada anahtar olacaktır.

Donuk Omuz Tedavisinin Gerçekliği

Donuk omuz, 1-2 seans boyunca terapiye katılabileceğiniz ve hızlı bir iyileşme sağlayabileceğiniz bir durum değildir. Rehabilitasyon süreci zor olabilir. Semptomların iyileşmesi ve çözülmesi için zaman dilimleri tipik olarak 12-18 ay arasında sürer, ancak bazı kişiler semptomları 3 yıl sonraya kadar gözlemleyebilir. Erken değerlendirme ve teşhisin yanı sıra yüksek kaliteli kanıta dayalı yönetim, mümkün olan en iyi sonuçları almanız için anahtar olacaktır.

Öğrenilen Mesajlar:

1. Donuk omuz, 1 yıldan fazla , bazen 3 yıla kadar süren kendi kendini sınırlayan bir durumdur.

2. Donuk omuzun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, özellikle diyabetli bireyler olmak üzere daha yüksek risk altında olan bazı popülasyonlar vardır.

3. Tanı konan birçok kişi durumu veya tedavi sürecini tam olarak anlamıyor. Nitelikli bir sağlık uygulayıcısı ile doğru eğitim ve iletişim çok önemlidir.

4. Donuk omuzun yönetimi için altın standart bir tedavi yoktur. Tedavi; eğitim, semptom ,hastalık izleme, egzersiz terapisi ve manuel terapinin bir kombinasyonunu içerir.

5. Donuk omuz olabileceğinizi düşünüyorsanız, resmi bir tanı ve tedavi planı almak için fizyoterapi randevusu alabilirsiniz.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Referanslar

  1. Shaffer B, Tibone JE, Kerlan RK. Frozen shoulder. A long-term follow-up. JBJS. 1992 Jun;74(5):738–46.
  2. Mertens MG, Meert L, Struyf F, Schwank A, Meeus M. Exercise Therapy is Effective for Improvement in Range of Motion, Function, and Pain in Patients With Frozen Shoulder: A Systematic Review and Meta-analysis. Arch Phys Med Rehabil [Internet]. 2021 Aug 21 [cited 2022 Mar 20]; Available from: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0003999321013666
  3. Challoumas D, Biddle M, McLean M, Millar NL. Comparison of Treatments for Frozen Shoulder: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Netw Open. 2020 Dec 16;3(12):e2029581.