Down Sendromu Olan Çocuklar için Bak ve Öğren Programı

Down Sendromu Olan Çocuklar için Bak ve Öğren Programı

Down Sendromu Eğitimi, ABD ve Down Sendromu Uluslararası Eğitimi tarafından geliştirilen
Gör ve Öğrenprogramları, Down Sendromu olan çocuklar için tasarlanmıştır. Gör ve Öğren, görsel öğrenmeyi geliştiren kanıta dayalı bir yaklaşımdır.

Bu kaynaklar ebeveyn, bakıcı ve profesyonellere, çocuklarındil, konuşma, okuma, hafıza ve aritmetik gelişimlerini teşvik etmeleri için pratik yollar sunmaktadır.

Bak ve Öğren – Dil ve Okuma programı:

İlk Kelime Resimleri: Bu, öğrenim dilinin ilk aşamasında olan çocuklar için tasarlanmıştır. Çocukların resimleri kullanarak 60 ortak ilk kelime öğrenmelerine yardımcı olacak etkinlikler ve kaynaklar içermektedir. Resim eşleştirme ve seçme etkinliklerini uygulayarak erken görsel öğrenmeyi teşvik etmektedir.

İlk Yazılı Kelimeler:Çocuklar 50 tek kelimelik alıcı bir kelime haznesine sahip olduklarında ve resimleri eşleştirebildiklerinde, 16 benzer yazılı kelime ve iki ‘anahtar’ kelime içeren 34 kelime öbeğini öğrenecekleri bir sonraki etkinliğe geçerler.

Daha Fazla Kelime Resmi: Bir sonraki adım çocukların erken kelime haznelerinde sıkça kullanılan 55 yeni kelimeyi öğrenmelerine yardımcı olmak için görsel temelli eşleştirme, seçme ve adlandırma işlevlerini içermektedir.

İlk Kelime Resimleri16 yeni yazılı kelimenin okunmasını öğretmeye yardımcı olur. İlk Yazılı Kelimeler daha sonra, üç anahtar kelime içeren çeşitli cümleleri (resimli) gösteren dört kitapta kullanılır. Buradaki cümle türleri, erken dil gelişimi evresindeki tipik üç kelimeli cümle türleridir.

Bak ve Öğren – Konuşma program

Seslerle oynama:Sesleri dinlemek, işitsel ayrım yapmak ve izole sesleri üretmek için pratik sağlamaktadır.

Sesleri Bir Araya Getirmek:Down Sendromlu çocukların sesleri bir araya getirmeleri için pratik yapmalarını sağlayan kaynakları (ses kartları ve resim kartları) içermektedir.

Okuma ve Dil Müdahale Programı: Randomize kontrol denemeleri kullanılan bir araştırma sonrasında geliştirilmiş ve bu kaynaklara yakın zamanda eklenmiştir.

iPad uygulamaları:Özel kelimeler ve Özel Hikayeler, çocukların yazılı ve sözlü kelimeleri resim ve ses kullanarak tanımaları için tasarlanmıştır.

Kaynakça: http://integratedtreatmentservices.co.uk/our-approaches/speech-therapy-approaches/see-and-learn/