Dr. Kay Toomey’den Temel Çıkarımlar; Çocuklar Yemek Yemediğinde

Dr. Kay Toomey’den Temel Çıkarımlar; Çocuklar Yemek Yemediğinde

Geçen ay Portland’da, seçici yiyiciler ve sorunlu besinler hakkında olan SOS Besleme Yaklaşımı adlı 4 günlük bir çalıştaya katılabildiğim için şanslıyım. Çalıştay, dil ve konuşma terapisti ve bir ergoterapist olan Dr. Kay Toomey ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Dr. Kay Toomey, neredeyse 30 yıldır yemek yemeyen çocuklarla çalışan bir pediatrik psikolog ve alanında her şeyi kesinlikle biliyor. Alet çantama eklemeyi planladığım ve beslenme problemi olan aileleri ve onların çocuklarını desteklemek için çalışmalarıma dahil etmeyi istediğim çok sayıda harika yeni araç vardı. Tüm ailelerin çocuklarını beslerken göz önünde bulundurması için faydalı olabilecek birkaç temel çıkarımı paylaşmak istedim.

Yemek yemek, hayatın sadece ilk birkaç ayında sezgisel bir içgüdüdür, o zaman ilkel bir motor reflekstir (emme ve yutma). Hayatımızın 5-6. ayında ise yemek yemek öğrenilmiş bir davranış haline gelir. Dr. Kay Toomey’in en iyi sözü, “Yaklaşık 6 aylıktan itibaren çocuklar üç şeyden birini yapacaklar, ya yemeyi öğrenirler, ya bir çeşit yemeyi öğrenirler ya da yemeyi öğrenmezler.”

Yemek yemek, öğrenmesi en zor beceridir. Çünkü görme, dokunma, koku alma duyularıyla başlayan yeni yiyecekler yemenin 25-32 aşaması vardır. Güçlü duyusal tiksintileri olan çocuklar bu aşamada zorlanıp direnç gösterebilir.

Beslenme vücudun 3. önceliğidir. Soluk alma ve postür dengesi ise birinci ve ikincidir. Postür dengesi, motor beyni sandalyeden düşmemeye çalışmak yerine yeme görevlerine odaklanmak için serbest bıraktığından dolayı çok önemlidir. Stabilite ayrıca solunum fonksiyonunu destekleyerek nefes almayı kolaylaştırır. Düşük kas tonusu olan çocuklar bundan en çok etkilenenlerdir ve en çok desteğe ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun oturağının 90-90-90 hizasında olduğundan emin olun, sırt desteği ile ayaklarının sarkmaması için gövdeyi ve ayak dayanağını hizalayın. Bu, bir çocuğun oturağında desteklenmesine olanak tanır, böylece yemek yemek gibi yapması gereken diğer görevlere odaklanabilir.

Çocukların çoğu aç kalmayacak ve yeterince yemeyi öğrenecek. Yemek yemelerini engelleyen beceriye veya tıbbi bir soruna sahip olmayan çocuklar için iştahları zamanla baskılanacaktır. Artık iştahı yemek için bir işaret olarak yanıtlamazlar, bu nedenle ebeveynler acıktıklarında yemek yiyeceklerini varsaymamalıdırlar.

Ebeveynler en iyi öğretmenlerdir, bu yüzden çocuğunuzla birlikte yemek yiyin. Çocuğunuzu taklit etmek, öğretmenin en iyi şeklidir. Çocuklar yemek ilgi çekici ve güzel görünümlü olduğunda çok daha iyi ve istekli yerler. Unutmayın, beceriler önce gelir ve davranışlar çok sonra gelişir, bu yüzden çocuğunuzun eğlenmesine, dağınık olmasına ve olumlu olmasına izin verin.

Çocuğunuzun beslenme sorunlarının olup olmadığını merak ediyorsanız, bu bebek ve çocuk beslenme anketini Feeding Matters’ta doldurabilir ve çocuk doktorunuzla konuşmanız gereken kırmızı bayraklar varsa anında geri bildirim alırsınız. Veya endişelerinizi tartışmak için benimle 15 dakikalık ücretsiz bir telefon görüşmesi planlamaktan çekinmeyin.

Kaynakça: https://nwpfnutrition.com/when-children-wont-eat-key-takeaways-from-dr-kay-toomey/