Dürtü Kontrol Bozukluklarına Giriş

Dürtü Kontrol Bozukluklarına Giriş

Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı, “Sınıflandırılmamış Başka Bir Yerde Dürtü Kontrol Bozuklukları” konulu bir bölüm içermektedir. Pratik olduğunda DSM’yi yansıtmayı hedeflediğimiz için, bu Dürtü Kontrolü Bozuklukları konu merkezini sunuyoruz.

Dürtü kontrolü bozuklukları, hepsinin merkezi olarak kontrolsüz şekilde davranan yıkıcı davranışları olan, genellikle kendi kendini tahrip edici sonuçlar doğuran bir davranış sergilemektedir. DSM, aşağıdaki dürtü kontrol bozukluklarını listeler:

  • İnternet Bağımlılığı ve Medya Sorunları
  • Kleptomania (mağazalardan ve evlerden çeşitli eşyaları çalmaya karşı konulmaz dürtülerle karakterizedir.
  • Pyromania (ateşe karşı konulmaz dürtülerle karakterizedir)
  • Patolojik Kumar (zorunlu, kontrol edilemeyen kumar ile karakterize)
  • Trichotillomania (kontrol edilemez saçların çekilmesi ve bükülmesi ile karakterize edilir, genellikle normal saçlı insanlarda kelliğe neden olur)

 

DSM, Dürtü Bozukluğu kategorisini “hepsini yakala” olarak değerlendirir; karşı konulmaz dürtüler içeren başka bozukluklar da var ancak hastalıklar diğer “ailelerinin” bir parçası olduğunda daha iyi tedavi ediliyor. Burada listelenmemiş olmasına rağmen, dürtü kontrolü sorunları madde kötüye kullanım bozukluklarının (alkol veya uyuşturucu bağımlılığı) ve pedofili/ sapkın cinsel bozukluklarının (teşhircilik, sürtünmecilik, çocuk tacizi vb.) merkezindedir. DSM bazen keyfi bir organizasyon ve sınıflandırma sistemi sunduğu doğru -ama çoğunlukla işe yarıyor.

Kaynakça: https://www.mentalhelp.net/articles/introduction-to-impulse-control-disorders/