Düşük Kas Tonu Olan Çocuklara Nasıl Yardım Edilir?

Düşük Kas Tonu Olan Çocuklara Nasıl Yardım Edilir?

Düşük Kas Tonu Olan Çocuklara Nasıl Yardım Edilir?

 

Ebeveyn veya öğretmenseniz, düşük kas tonusu olan çocuklara nasıl yardım edeceğinizi merak edebilirsiniz. Pediatrik terapistler olarak, genellikle hipotoni veya düşük kas tonusu olan çocuklarla çalışırız. Kas tonusu düşük olan çocuklar haftada veya ayda sınırlı bir süre için doğrudan ergoterapi veya fizik tedavi hizmeti alabilirler. Bu nedenle, ebeveynlerin ve öğretmenlerin düşük kas tonusu olan çocuklara günlük olarak nasıl yardım edeceklerini anlamaları çok önemlidir. Pediyatrik ergoterapistler ve fizyoterapistler, düşük ka tonulu çocuklara yardımcı olmak için mükemmel kaynaklardır.

 

Hipotoni nedir?

Hipotoni, istirahat kasındaki azalmış gerilim veya flopitedir. Hipotoni düşük kas tonusu olarak da adlandırılır. Kas tonusu ve kas gücü aynı şey değildir.

 

 

Düşük Kas Tonuna Sahip Çocuklara Yardım Etmek Neden Önemlidir?

Kas kasılması oluşturma ve sürdürme yeteneği motor beceriler, koordinasyon becerileri için gereklidir ve geliştirme becerilerini dengelemek önemlidir. Düşük kas tonusu varsa, bir kasın kasılması için daha fazla çaba gerektirir.

 

Düşük kas tonusunun derecesi bir çocuktan diğerine önemli ölçüde değişebilir. Bazı çocuklarda, düşük kas tonusu, motor beceri gelişiminin gecikmesine, konuşma veya beslenmeyle ilgili zorluklara, tuvalet eğitimi sorununa ve / veya zayıf duruşa neden olabilir.

 

Hipotoni zekayı etkilemez, ancak bazen düşük kas tonusu çocuğun akademik yeteneklerini etkileyebilir. Bir öğrencinin motor becerileri icra etmek için çok fazla çaba göstermesi gerektiğinde, bu akademik notları etkileyebilir.

 

 

 

Günlük kas tonusu düşük olan çocuklara nasıl yardım edilir?

 

Her şeyden önce sabırlı olun. Düşük kas tonusu olan bazı çocuklar, akranlarına kıyasla yeni motor becerileri öğrenmek biraz daha uzun sürebilir. Onları denemeye ve küçük başarıları tanımaya teşvik edin.

Ders dışı aktiviteler için yüzme, karate, jimnastik veya genel kas gücü oluşturan diğer sporları deneyin. Çekirdek kas gücünü ve el gücünü de geliştirmeye odaklanın. Boş zamanlarınızda, hayvan yürüyüşleri veya engel parkurları gibi fiziksel aktiviteleri içeren eğlenceli oyunlar oynayın.

Bir çocuk yeni bir beceri öğrendikten sonra, yeni beceride tamamen ustalaşmak için bol miktarda alıştırma yapın.

 

 

Okulda Düşük Kas Tonu Olan Çocuklara Nasıl Yardım Edilir?

Okulda, düşük kas tonusu olan bir çocuk dik duruşu korumakta zorlanabilir. Koltuk çalışması sırasında, bazı çocukların düzgün durmalarını sağlamak için destekleyici bir sandalyeye veya koltuk minderine ihtiyacı olabilir.

Çocuğun midesine yatmasını veya bir sandalyede oturmasını sağlayın, böylece derse kas yorgunluğu olmadan katılabilir.

Yazılı ödevler veya beden eğitimi dersleri gibi büyük miktarda fiziksel çalışma gerektiren okul faaliyetleri için öğretmenlerin gereksinimleri değiştirmesi gerekebilir. Bazı çocuklar bu önerilerden yararlanabilir:

 

  • Büyük ödevleri daha küçük parçalara ayırmayı deneyin.
  • Çocuğun dinlenmesine izin vermek için sık aralara izin verin.
  • Ödevleri tamamlamak için ek süre sağlayın.
  • Spor salonunda, kuralları değiştirmeyi veya oyun alanının boyutunu azaltmayı deneyin.

 

 

Yığılmış Duruş ve Düşük Kas Tonusu

 

Öğrenci düşük kas tonusu nedeniyle yığılmış bir duruş sergiliyorsa, gövde kaslarının azalmasına yardımcı olmak için ortamı değiştirmeniz gerekebilir.

 

 

Masabaşında uygun duruş için:

 

a.) Ayaklar sabit bir destek tabanına sahip olmalıdır

 

b.) Kalçalar, dizler ve ayak bilekleri 90 derecede bükülmelidir

 

c.) Masa bükülmüş dirseklerden 1-2” daha yüksek olmalıdır

 

 

 

Çocuklar İçin Uygun Duruş Fonksiyonel Becerileri

 

Belki masanın üstündeki bir eğimli tahta veya küçük şövale deneyin. Bu, çocuğu daha dik bir duruş sergilemeye teşvik edecektir.

Alternatif oturma (yani terapi topu veya kama yastığı) duruşun iyileşmesine yardımcı olabilir. Çocuğun çok yıpranmış bir duruş sürdürdüğünü gözlemlerseniz, kötü alışkanlıkların oluşmasını önlemek için pozisyonlarını değiştirmesini, yani yerde ayakta durmasını veya mide üzerine yatmasını önerin.

 

 

Kaynakça:  https://www.yourtherapysource.com/blog1/2018/10/14/how-to-help-children-with-low-muscle-tone-2/