Düşük Kas Tonusuna Sahip Çocuklar İçin Aktiviteler

Düşük Kas Tonusuna Sahip Çocuklar İçin Aktiviteler

Kas tonusu, kastaki mevcut gerginlik miktarını ifade eder. Bu terim, kas gücünden farklıdır ve kasın üretebileceği güç miktarı anlamına gelir. Düşük kas tonusu, kasların harekete geçmesi ve hareketi başlatması için yavaş olduğu ve kasılma becerisini sürdürme dayanıklılığının azaldığı anlamına gelir. Düşük kas tonusuna sahip bir çocuk duruş olarak zayıf ve gevşek görünebilir.

 

Aktiviteler

 

  • Meditasyon Hareketleri – Her gün çocuğunuzdan çeşitli meditasyon hareketlerini denemesini isteyebilirsiniz. Örneğin, Süpermen duruşu ve sabit durma üst ekstremitelerin tonusunu geliştirmek için iyidir.
  • Hayvan Yürüyüşlerini Taklit Etme – Çocuğunuzu evin içinde hayvan yürüyüşlerini taklit etmesi için teşvik edebilirsiniz. Bu yürüyüş biçimlerine ördek yürüyüşü, ayı yürüyüşü, yengeç yürüyüşü örnek olabilir.
  • Karın Üstü Pozisyonda Yatma – Çocuğunuz yerde oyun oynarken, onu karnının üzerine yatıp uzanarak oynamaya teşvik edebilirsiniz. Bu duruş, sırt ve boyun kaslarının gelişimini ve gücünün artmasını destekleyecektir.
  • Eşya Taşıma – Çocuğunuzun bir çanta, çamaşır sepeti veya kova gibi onun için biraz ağır olan eşyaları (ama çok ağır olmamasına dikkat edin) taşımasını ve bu tip görevlerde ev içinde size yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Bazı eşyaları kaldırmakta zorlanırsa, bu eşyaları iterek taşıması da alternatif bir yöntemdir.
  • Tırmanma ve Sallanma – Çocuğunuzun ayaklarını yerden kaldırmasını gerektiren her aktivite, temel kas güçlerini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Bu, bir topla şut çekmeyi veya basket atmayı, tırmanma merdivenlerine çıkmayı, iple tırmanmayı ya da bir barfiks çubuğuna tutunarak sallanmayı içerebilir.

 

 

Kaynakça: https://nspt4kids.com/specialties-and-services/occupational-therapy/activities-to-help-a-child-with-low-tone/

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:

 

+90 (216) 456 42 42

+90 (533) 165 60 94