Duygularla Başa Çıkmak: Duyguyla İlgili İfadeleri Desteklemenin 5 Yolu

Duygularla Başa Çıkmak: Duyguyla İlgili İfadeleri Desteklemenin 5 Yolu

Duygular ve hisler için kullanılabilecek sözcükler, AAC (arttırıcı ve alternatif iletişim) cihazlarında, PODD kitaplarında ve göz teması gibi elektronik olmayan iletişim yardımcılarında oldukça yaygındır. Vakalarımızın bizleri zorlayıcı davranışlar kullanmaları veya sessizlik içinde acı çekmeleri yerine sözcüklerle üzgün veya kızgın olduklarını söylemeleri harikadır. Bu alandaki becerilerini geliştirmek için ne yapabiliriz? İşte bizleri düşündürecek bazı öneriler.

 

Temellerin Ötesinde: Temel duygu sözcüklerinin ötesine geçmeyi (mutlu, üzgün, kızgın, yorgun, korkmuş) ve AAC sistemine sinirli, utanmış, hayal kırıklığına uğramış, yalnız, endişeli gibi ek duygu sözcükleri eklemeyi düşünün. Bunun, bir bireyin daha düşük dil seviyelerine veya bilişsel gecikmelere sahip olması nedeniyle uygunsuz olduğunu düşünmeyin. Dil öğrenmek için buna erişimimiz olmalı.

Model olma, model olma, model olma: Bu duygu sözcüklerini gün boyunca kendi duygularınızı ifade etmek için kullanın ve başkalarının nasıl hissettiği konusundaki gözlemlerinizi anlatın; Örneğin, “Joey çok ağlıyor. Öfkeli mi veya korkmuş mu bilemiyorum” “ Annen buraya erken geldi. Oldukça mutlu görünüyorsun.”

Etiketlemenin ötesinde: Bize nasıl hissettiklerini söylemek, AAC öğrencilerimizin çoğu için harika bir başlangıçtır, ancak duygularını etiketleme eylemi yalnızca ilk adımdır. Genel olarak bir kişiye hissetiklerimizi belirli bir yanıt almak veya daha geniş bir diyalog açmak için söyleriz. AAC öğrencilerimiz, bu önemli konuşmaları sürdürmek için ek sözlüğe ihtiyaç duyarlar. Onlara, duygularını, neye ihtiyaç duyduklarını, bu duyguyu neyin ortaya çıkardığını söylemelerinde yardımcı olacak kelimeleri, cümleleri ve soruları vermeliyiz. “Bana bir şey oldu.” “Sarılmaya ihtiyacım var”. “Bana biraz zaman ver.” “Bana bunu açıkla.” “ Bir daha söyle.” Bize ne hissettiklerini anlattıktan sonra ne istediklerini veya söylemeleri gerekenleri derinlemesine düşünmeliyiz.

Beceriyi öğretin: Kelime bilgisine ve mesajlara sahip olmak çok önemlidir, ancak yalnızca erişim sağlamanın sorunu çözeceğini düşünmeyin. AAC öğrencileri, bunları söylemek için dil becerilerini geliştirme konusunda yardımımıza ihtiyaç duyarlar; bu nedenle, bu becerileri açıkça öğretmek ve uygulamak için özel hedefler ve aktiviteler yaratmayı düşünün.

Görsel destekleri kullanın: AAC öğrencilerimizin duygularını ifade etmelerinde ve duygular hakkında konuşmaları konusunda daha karmaşık hale gelmemelerine yardımcı olabilecek çok çeşitli görsel destekler vardır.

Kaynakça: https://praacticalaac.org/praactical/dealing-with-feelings-5-ways-to-encourage-emotion-related-expression-by-aac-learners/