Duygularla Yönünüzü Bulmak

Duygularla Yönünüzü Bulmak

Duygular Nelerdir?
 

Duygular, vücudumuzun düşünce ve hislerimize verdiği doğal tepkidir. Bir kişinin yüz ifadesi, beden dili ve sesindeki değişikliklerle farklı duygular tanımlanabilir.

Çocuğum Bunları Ne Zaman Öğrenmeli?
 

Çocuklar çok genç yaşta duyguları öğrenmeye başlar. 3 aylıktan küçük bebekler yüz ifadelerinize dikkat etmeye başlayacaktır. Çocuklar büyüdükçe, yüz ifadelerini beden dili ve duygu ile ilişkili etiketlerle eşleştirmeye başlarlar.

Genç yaşta duyguları öğretmek, kendilerini uygun şekillerde ifade etmeyi öğrenmelerine ve duygularını düzenlemelerine yardımcı olabilir. Bir duyguya bir isim koymalarını ve kendileri ve başkaları için onu tanımlamalarını sağlar. Duyguları kendi içlerinde tanımlayabilmek, bu duyguları yönetmek için neler yapabileceklerini öğrenmenin ilk adımı olabilir.

Her zaman olduğu gibi, çocuğunuzun zorluk çektiğini fark ederseniz, sorularınızı cevaplayabilecek ve çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirebilecek bir dil ve konuşma terapistine danışın. Gerekirse, bu becerileri hedeflemek ve çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olmak için size stratejiler ve uygulamalar sunabilecektir.

Evde Nasıl Çalışmalar Yapılabilir?
 

Evde günlük aktivitelerin içerisinde duyguları uygulamanın birkaç basit yolu vardır. İşte favorilerimizden birkaçı:

Alıcı (duyguları anlamak)
 

♦ Farklı duyguların fotoğraflarını / resimlerini kullanarak, her bir duygu hakkında konuşun ve her bir duyguyu hissettiğimizde yüzümüzün ve vücudumuzun nasıl göründüğü hakkında konuşun.

♦ Çocuğunuzdan her duyguyu size göstermesini isteyin. Yüz ifadelerini değiştirirken fotoğraflarını çekmeyi deneyin ve daha sonra bunları pratik yapmak için kartlarınıza ekleyin!

♦ Farklı duyguların resimlerini kullanın ve çocuğunuzdan resimlerden bir “duygu” bulmasını isteyin. 2 adet ile başlayıp fotoğraf miktarını kademeli olarak artırmanızı öneririz.

♦ Duygular için yüz çizimlerini deneyin. Her duyguda ağız, göz ve kaşların şekline odaklanın.

İfade Edici (duyguları ifade etme):
 

  • Belirli duyguların fotoğraflarını / resimlerini kullanarak çocuğunuza bir duyguyu gösterin ve onu ifade etmesini isteyin.
  • Her bir duyguyu hissettiğiniz farklı zamanları tartışın ve çocuğunuzdan size her bir duyguyu hissettiği zamanları söylemesini isteyin. Örneğin, “Seni ne mutlu hissettirir?”
  • Temel bir senaryo oluşturun (örn. “Dizinin üzerine düşüp dizinize zarar verirsen nasıl hissedersin?”) ve çocuğunuzun size nasıl hissedeceğini söylemesini sağlayın. Gerekirse cevap seçenekleri sunmak için resimleri kullanın.

 

Kaynakça: https://www.smalltalkspeechtherapy.com.au/finding-your-way-with-emotions/