Duygusal Bağımlılıktan Nasıl Kurtuluruz?

Duygusal Bağımlılıktan Nasıl Kurtuluruz?

Duygularımızı hissetmeyi ve kabul etmeyi öğreniyoruz, peki ya duygularımız gerçekten bir bağımlılık haline geldiğinde ne yapıyoruz?

Bu kavram, duyguların analizine dayanan psikoloji sisteminde oldukça yabancıdır. Geleneksel psikoterapi uygulandığında, danışanların tekrarlayan duyguları olduğunu fark etmeye başladım. Birçoğu, bilinçli olarak, değiştirmek istediklerini söylese bile, bilinçaltı onları deneyimleyebilecekleri durumlara itiyor.

 

Duygular Birer Kimyasal Kokteyl

Duygular bir düşünce ile başlar. Günde saymak için çok fazla düşüncemiz vardır, ancak bu düşüncelerin çoğu alışkanlıktır. Doğru olduklarını varsayarak bu düşüncelere biz bir anlam veriyoruz.

Duygularımız, düşüncelerimizin atanmış anlamlarıdır. Bir duyguyu hissettiğimizde, vücutta hücresel bir değişim olur. Nörotransmiterler serbest bırakılır ve vücudun fizyolojisi değişir. Fizyolojimiz değiştikçe, beyindeki sinir yolları ateşlenir ve karşılık olarak tepki ortaya çıkar.

Duygu ve tepki verme, alışkanlık olarak bilinçaltında aynı duyguyu aramamızı sağlayacak sinir yollarını güçlendirir.

Duygusal bir bağımlılık, bedenin kendi kimyasal tepkilerine bağımlı hale gelmesi ile olur. Bu duygusal bağımlılık döngüsü beynin ödül merkezini çalıştırır. Duygu bizi mutsuz ediyor olsa bile, nörotransmiterlerin amacı sadece ödülü elde etmektir.

Bağımlılık, genellikle dışsal bir maddeye veya davranışa bağımlı olmak anlamına gelir ancak kendi iç kimyasal kokteyllerimize bağımlı olmak da mümkündür. Herhangi bir türden bağımlılıkla mücadele eden çoğu insan, bağımlılıklarının neden olduğu sorunların en azından bir düzeyde farkındadır. Duygusal bağımlılık farklıdır, çünkü duygusal deneyimi yaşıyor ve nefes alıyoruz, bu yüzden kelimenin tam anlamıyla farkındalık kapsamımızın dışında bir yerde kolaylıkla saklanabilir.

Duygusal bağımlılığı kırmak için kendi kalıplarınızın bilincinde olmalısınız. İşte başlamak için bazı kolay adımlar:

1. Duygularınızı gözlemleyin: Bu basit gibi görünse de, aslında çok zor, çünkü onlara cevap vermeden önce duygularımızı nadiren gözlemliyoruz. Duygusal bir bağımlılığınızın olmadığını düşünebilirsiniz, çünkü bu sadece “siz” in bir parçası gibi gözüküyordur. Telefonunuza hatırlatmalar koyun ve bu niyeti gün içinde hatırlayın. Bunu yapmak bilinçaltına bilinçlenmenize yardımcı olacaktır. Instagram’da, işte ya da arkadaşlarınızla konuşurken, günlük durumlarda nasıl hissettiğinizi izleyin. Herhangi bir örüntüye dikkat edin ve bunları not alın. Bunlar size hit duygularınız hakkında ipuçları verebilir.

2. Güvendiğiniz birinden bilgi isteyin: Hayatınızda güvendiğiniz ve size açık ve dürüst olmaya istekli biri varsa, onlara sizde gördükleri yoğun duyguyu sorun. Onlara bazı kişisel gelişim çalışmaları yaptığınızı söyleyin ve sizi herhangi bir duyguda çok fazla bulup bulmadıklarını görün. Diğer insanlar kendimizde göremediklerimizi görebilirler.

3. Günde 5 dakikalık meditasyon yapmayı kabul edin: 30 gün boyunca, ne olursa olsun 5 dakikalık meditasyon yapmayı deneyimleyin. Düşüncelerinizi gözlemlemeye çalışırken ortaya çıkan duyguları izleyin. Size duygularınızı tetikleyen düşüncelerinizin döngüleri hakkında değerli geri bildirimler verecektir.
 

 

{!GALLERY}