Duygusal Bir Çocuğun Büyük Duygularla Başa Çıkmasına Nasıl Yardım Edilir?

Duygusal Bir Çocuğun Büyük Duygularla Başa Çıkmasına Nasıl Yardım Edilir?

Büyük duygular, duygu düzenlemeye nasıl yapabileceklerini öğrenmedikleri sürece çocuklar için hayatı biraz daha zor hale getirebilir.

Her yaşta sürekli ağlamak, öfke, korku, stres ve hatta mutluluk gibi güçlü duygularla başa çıkamamaya verilen normal bir tepkidir. Ancak bazı çocuklar diğerlerinden daha fazla ağlar ve daha fazla yoğun duygular hisseder. Aynı çocuklar, akranlarına kıyasla daha sık sinirlenebilir, daha hızlı hüsrana uğrayabilir veya aşırı heyecanlanabilir. Büyük duyguları düzenleme yeteneği büyük ölçüde yaşa ve gelişime bağlıdır. Bu zamanla doğal olarak öğrenilirken, çocuğunuzun duygusal farkındalık geliştirmesine ve sağlıklı başa çıkma becerilerini benimsemesine yardımcı olabileceğiniz yollar vardır.
 

Çocuğunuza Duyguları Öğretin

Çocuğunuzun nasıl hissettiğini fark etmesi ve tanımlaması önemlidir. Onlara duyguları öğretmeye başlayın, böylece şekilsiz veya ezici görünebilecek şeylerin aslında bir adı olduğunu öğrensinler.
“Şu anda üzgün görünüyorsun” veya “Sana üzgün olduğunu söyleyebilirim” deyin. “Bugün Büyükannemi ziyaret edemediğimiz için üzgünüm” veya “Bu çocukların bugün bu kadar kaba davranmalarına şaşırdım.” Diyerek kendi duygularınızı da adlandırın. Kitaplardaki veya TV şovlarındaki karakterler hakkında konuşarak da duygular hakkında sohbetler başlatabilirsiniz. Arada bir, “Bu karakterin nasıl hissettiğini düşünüyorsun?” Gibi sorular sorun. Uygulama ile çocuğunuzun duygularını etiketleme yeteneği gelişecektir. Duygusal farkındalık, çocukların duyguları derinden hissettiklerinde bile zihinsel olarak güçlü olmalarına yardımcı olabilir.

Duyguları ve Davranışlar Ayırt Edin

Çocukların duygularını sosyal açıdan uygun bir şekilde nasıl ifade edeceklerini öğrenmeleri de önemlidir. Örneğin, marketin ortasında yüksek sesle çığlık atmak veya okulda öfke nöbeti geçirmek pek uygun değildir. Örneğin birisine kızmaya hakkı varken, bu kızgınlık onlara vurma izni vermez. Böyle durumlarda disiplini duyguları değil davranışları değiştirmek için kullanabilirsiniz. ”Kardeşine vurduğun için oyuna biraz mola vereceksin” veya “Bu oyuncağı günün geri kalanında kaybediyorsun çünkü çığlık atıyorsun ve kulaklarımı acıtıyor” deyin.
 

Doğrulayın ve İlişkilendirin

Bazen ebeveynler yanlışlıkla çocuğunun duygularını küçümser. “Bu kadar üzülmeyi bırak. Bu büyük bir mesele değil ” demek çocuğunuza duygularının yanlış olduğunu öğretir. Duygular normaldir – orantısız göründüğünü düşünseniz bile.
Kızgın, üzgün, hayal kırıklığına uğradıklarını, utandıklarını veya hayal kırıklığına uğradıklarını düşünseniz de bu duyguya bir isim verin. Ardından, nasıl hissettiklerini anladığınızı ve empatik davrandığınızı gösterin.
“Bugün parka gitmeyeceğimiz için kızgın olduğunu biliyorum” demek, onların kızdıklarını anladığınızı gösterirken, biraz sert gelebilir. Bunun yerine, “Üzgün ​​olduğunu biliyorum, bugün parka gitmeyeceğiz. Ben de yapmak istediğim şeyleri yapamadığımda sinirleniyorum. ” Bu ekstra öğe, çocuğunuza, o kadar sık ​​veya yoğun olmasa bile, herkesin bazen bu duyguları hissettiğini anlatır.
Aynı zamanda, çocuğunuzun duyguların geçici olabileceğini ve şimdi hissettiklerinin sonsuza kadar, hatta birkaç dakikadan fazla sürmeyeceğini anlamasına yardımcı olun.
 

Kabul Edildiğini Gösterin

Bazen aşırı duygusal çocukların nasıl tepki verileceğini bilmeceleri normaldir. Ebeveyn olarak bunların hepsinden şaşkın veya bunalmış hissetmek de normaldir. Çocuğunuzun neden böyle hissettiğini anlamasanız da, deneyimledikleri duyguları tanımayı, anlamayı ve bunlarla baş etmeyi öğrenmeleri gerekir ve görüldüğün, kabul edildiğini hissettirmek çocuklarınıza çok yardımcı olabilir.
Bazıları aşırı duygusal çocuklara “pısırık” diyebilir veya duyarlılıklarının sabitlenebileceğini varsayabilir, bu sadece potansiyel olarak incitici değil, aynı zamanda doğru bir beklenti de değildir. Ağlamak, sinirlenmek ve hayal kırıklığına uğramak kötü şeyler değildir, zayıflık belirtisi de değildir. Herkesin farklı bir mizacı vardır ve duyarlılık çocuğunuzun sadece bir parçasıdır. Çocuğunuzun, onları olduğu gibi kabul ettiğinizi bildiğinden emin olun.
 

Duygu Düzenlemeyi Öğretin

Duygu düzenleme söz konusu olduğunda, büyük duyguları düzenleme yeteneği büyük ölçüde çocuğunuzun yaşına ve gelişimine bağlıdır. Bir çocuk 24 aya ve hatta bazen 36 aya ulaşmadan önce, davranışları engelleme yetenekleri tipik olarak düşüktür.
Yine de bu, onlara duygularını nasıl yöneteceklerini öğretemeyeceğiniz anlamına gelmez. Anaokuluna başladıklarında, birçok çocuk duygularını nasıl düzenleyeceklerini öğrenmeye başlamak için gereken becerilere sahip olurlar.
 • Derin nefes alın.
 • Sakinleşene kadar sayın.
 • Derin bir nefes alın.
 • Sakinleşme egzersizleri uygulayın.
 • Çocuğunuzla beraber problem çözme becerileri geliştirin.
 • Duygu değişimlerini tanıyın.

 

Duygu Patlamalarını Güçlendirmekten Kaçının

Çocuğunuzun duygularına tepki verme şekliniz büyük bir fark yaratır. Bazen ebeveynler istemeden çocukları duygusal patlamalar yaşamaya teşvik ederler. Çocuğunuzun duygularını daha iyi düzenlemesine yardımcı olmaya çalışıyorsanız, en iyisi şunları  uygulamaktan kaçınmaktır:
 • Sakin kaldığı için çocuğunuzu ödüllendirmek
 • Aşırı ilgi göstermek
 • Sürekli olarak sakinleşmesini söylemek
 • Ağlamayı kesmesini söylemek
 • Sürekli olarak hassas olduğuna vurgu yapmak.

Duyguları Yaşamayı Destekleyin

Çocuğunuzu üzücü olaylardan korumanın mantıklı olduğu zamanların olduğuna karar verebilirsiniz. Örneğin, hüzünlü bir filmi izlediğini biliyorsanız, onu izledikten sonra kendisini bir araya getirmek için mücadele edeceğini biliyorsanız, çocuğunuzu bu duygularla başa çıkmak için teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuzun kendi başarısı ve yaşam kalitesi için, çocuğunuzun çeşitli ortamlarda çeşitli duyguları nasıl idare edeceğini öğrenmek için biraz alıştırmaya ihtiyacı vardır.
Belki de çocuğunuzun bir okul gününü atlamasına izin vermeyi düşünüyorsunuzdur çünkü hayal kırıklıklarını kontrol etmekte zorlandıklarını hissediyorsunuzdur ve takımları basketbol turnuvasını kaybederse bir yıkılmayla uğrayacaklarından endişeleniyorsunuzdur. Bu olayın oldukça endişe verici olsa da, böyle bir durumun yaşamda birden fazla kez gerçekleşmesi kaçınılmazdır ve bu konuda pratik yapmak oldukça değerli olabilir. Onları tüm zor senaryolardan korumak yerine, büyük duygularını yönetmeleri için bolca fırsat verdiğinizden emin olun. Çocuğunuz için neyin doğru olduğunu hissetmek için içgüdülerinizi takip edin.
Çocuğunuzun günlük yaşamındaki duyguları ve hisleri, sorunlara neden oluyorsa web sitemizi ziyaret ederek alanında uzman kadromuzdan profesyonel destek alabilirsiniz. Tıbbi veya psikolojik bir sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra, önemli zamanlarda duygularını nasıl düzenleyeceğini öğrenmesine yardımcı olacak önlemler alabilirsiniz. Çocuğunuz için bunu en iyi şekilde yapmanın yollarını öğrenmek adına yardıma ihtiyacınız varsa, sitemizde yer alan seminerlere katılabilirsiniz.

 

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/how-to-help-an-overly-emotional-child-4157594