Duygusal Gelişim: 1 Yaş

Duygusal Gelişim: 1 Yaş

Çocuğunuz ikinci yaşı boyunca, şiddetli bağımsızlık ve size tutunmak arasında sürekli olarak ileri geri sallanacaktır. Artık fiziksel olarak yürüyüp kendisi için bir şeyler yapabildiğine göre, sizden uzaklaşıp yeni becerilerini test etme gücüne sahiptir. Fakat aynı zamanda, sizden ve dünyadaki diğer herkesten ayrı bir birey olduğu fikrinden henüz tamamen rahat değildir. Özellikle yorgun, hasta veya korkmuş olduğunda, onu rahatlatmanızı ve yalnızlığını savuşturmanızı isteyecektir.

Sizi ne zaman geri çevireceğini ve ne zaman sığınmak için size geleceğini tahmin etmek imkansızdır. Bir andan diğerine değişkenlik gösterebilir veya geri çekilme davranışları göstermeden önce birkaç gün boyunca olgun ve bağımsız görünebilir. Bunun için karışık reaksiyonlar da hissedebilirsiniz: Bebeğinizin geri gelmesinin harika olduğu anlar olsa da, onun en son ihtiyaç duyduğu huzursuzluk ve sızlanma olduğu zamanlar da olacaktır. Bazı insanlar bu dönemi ilk ergenlik olarak adlandırır. Çocuğunuzun büyüyüp sizi bırakma konusundaki karışık duygularını yansıtır ve bu kesinlikle normaldir. Onun soğukkanlılığını geri kazanmasına yardım etmenin en iyi yolunun, ihtiyaç duyduğunda ona dikkat ve güven vermek olduğunu unutmayın. Ona “büyük bir kız gibi davranması” için baskı kurmanız, onu sadece daha güvensiz ve muhtaç hissettirir.

Yürümeye yeni başlayan çocuğunuzun sizden kısa bir süreliğine ayrılması daha bağımsız olmasına yardımcı olabilir. Belki biraz ayrılık kaygısı çekebilir ve belki de sadece birkaç dakika olsa bile onu terk ettiğinizde size söylenebilir. Ancak bu sitem oldukça kısa olacaktır. Bu kısa ayrılıklardan ondan daha fazla rahatsız olabilirsiniz, ama bunu öğrenmemesini sağlayın. Eğer huzursuzluğunun, yanında kalmanızı sağlama şansı olduğuna inanırsa, gelecekte de benzer olaylarla uğraşmaya devam edecektir. Sessizce “gizlice kaçmak” cazip gelse de, aslında daha yapışkan hale gelebilir çünkü daha sonra ne zaman kaybolacağınızı asla bilemez. Bunun yerine, ona bir öpücük ve geri dönme sözü verin. Geri döndüğünüzde, onu coşkuyla selamlayın ve diğer işlere geçmeden önce bir süre ona dikkatinizi verin. Çocuğunuz her zaman geri döndüğünüzü ve onu sevmeye devam ettiğinizi anladığında, kendini daha güvende hissedecektir.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/Pages/Emotional-Development-1-Year-Olds.aspx