Duymak ve Ses Çıkarmak

Duymak ve Ses Çıkarmak

Bebeğiniz doğal olarak insan yüzünü başka herhangi bir görsel örüntüye tercih ettiği gibi, insan sesini de diğer seslere tercih eder. Annesinin sesi mutlak favorisidir, çünkü onu sıcaklık, yemek ve rahatlıkla ilişkilendirir. Bebekler genel olarak kadınların tiz seslerini severler, çoğu yetişkinin sezgisel olarak anladığı ve farkında olmadan buna göre tepki verdiği görülmektedir.

Bebeğinizle bir sonraki konuşmanızda kendinizi dinleyin. Muhtemelen sesinizin perdesini yükselttiğinizi, konuşma hızınızı yavaşlattığınızı, bazı heceleri abartarak söylediğinizi ve gözlerinizi ve ağzınızı normalden daha fazla genişlettiğinizi fark edeceksiniz. Bu dramatik yaklaşım neredeyse her bebeğin dikkatini çeker ve genellikle gülümsemesini sağlar.

Siz ve başkaları onunla konuşarak, konuşmanın önemini ve belirli kelimeleri anlamadan veya tekrar etmeden çok önce keşfetmesini sağlayacaktır. Doğumun birinci ayından itibaren, başka bir odada olsanız bile sizi sesinizden tanıyabilecek ve onunla konuşurken güvence altına alındığını, rahatladığını ve eğlendiğini hissedecektir. Gülümsediğinde ve size doğru döndüğünde, yüzünüzdeki keyfi görecek ve konuşmanın iki yönlü bir süreç olduğunu anlayacaktır. Bu ilk konuşmalar ona sıra alma, ses tonu, taklit etme, konuşma hızı ve sözlü etkileşimin hızı gibi iletişim kurallarının çoğunu öğretecektir.

Yaklaşık iki aydan itibaren, bebeğinizin bazı ünlü sesleri (ah-ah-ah, ooh-ooh-ooh) tekrarladığını duymaya başlayabilirsiniz. İlk dört ila altı ay boyunca "konuşmalarınıza" basit kelimeler ve kelime öbekleri eklerken, babıldamalarını taklit edin. Yol boyunca, bebek konuşması alışkanlığına düşmek kolaydır, ancak konuşmalarınızı yetişkin dili ile karıştırmaya ve sonunda bebek konuşmasını aşamalı olarak bitirmeye çalışmalısınız. Erken bebeklik döneminde, okuduğunuzu anlamadığını düşünseniz de, bebeğinize mutlaka kitap okumalısınız.

Yaklaşık dört aydan itibaren, bebeğiniz rutin olarak babıldamalar yapar, genellikle garip yeni sesler (muh-muh, bah-bah) üreterek kendini uzun süre eğlendirir. Ayrıca ses tonunuza ve belirli kelimelere veya ifadelere verdiğiniz vurguya daha duyarlı olacaktır. Her gün birlikte ilerledikçe, onu besleyeceğinizi, bezini değiştireceğinizi, yürüyüşe çıkacağınızı veya onu uyutacağınız zamanı sesinizden anlayacaktır. Konuşma şekliniz ona ruh haliniz ve kişiliğiniz hakkında çok şey söyleyecek ve cevap verme şekli size onun hakkında çok şey anlatacaktır. Eğer iyimser veya rahatlatıcı bir şekilde konuşursanız size gülümseybilir. Bağırır ya da öfkeyle konuşursanız, muhtemelen ağlayacaktır.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/Pages/Hearing-and-Making-Sounds.aspx