Duyu İşleme Bozukluğunun En Yaygın 5 Belirtisi

Duyu İşleme Bozukluğunun En Yaygın 5 Belirtisi

Duyu İşleme Bozukluğunun En Yaygın 5 Belirtisi

Duyu işleme bozukluğu beyni etkileyen, dokunma ve koku gibi dış duyu bilgilerinin işlenmesini zorlaştıran bir bozukluktur. Duyu işleme bozukluğu ile yaşamak, bir kişinin dış bilgilere uygun şekilde tepki verme yeteneğini etkilediğinden, kişinin günlük hayatını zorlaştırabilir. Birçok durumda, bu bozukluktan muzdarip kişilerde şu 5 yaygın semptom görülmektedir.

Duyusal işleme bozukluğunun ilk yaygın belirtisi koordine olamamaktır. Bu bozukluk, beynin dış uyaranlara verdiği yanıtların hesaplama yeteneğini etkilediğinden, birçok insanın koordinasyonu yoktur. Koordinasyon sorunları, duvarlar ve masalar gibi nesnelere çarpma gibi küçük problemlerden, normal bir şekilde yürürken dengeyi bozan büyük sorunlara kadar değişebilir.

Duyu işleme bozukluğunun bir sonraki belirtisi iletişimde yaşanan zorluklardır. Bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar genellikle bir konuşma yapmayı zor bulurlar veya basit bir soru sorulduğunda kafaları karışmış gibi görünebilirler. Bozukluk aynı zamanda kişilerin diğer insanlara göre daha uzun süre vakit harcamasına neden olabilir. Bu kısmen yönelim bozukluğuna ve karışıklığa neden olabilecek ses algısı ile ilgilidir.

Bu bozukluğun bir başka belirtisi ise, dokunulmaktan hoşlanılmamasıdır. Bu bozukluğu olan kişilerde bir başkası tarafından dokunulmak dayanılmaz bir durumdur. Birçok çocuk dokunulduğunda irkilir ve bu fiziksel bir tepki olur, ancak bazıları bağırır. Çoğu durumda, bu bozukluktan muzdarip insanlar sadece önceden uyarıldıklarında dokunulmaya açıktırlar.

Duyusal işleme bozukluğunun ciddi bir belirtisi ise kusmadır. Bu bozukluğu olan birçok insan, güçlü bir tada sahip yiyecekler yediklerinde kusabilirler ve genellikle diğer insanların sıkıcı olarak algıladığı yiyeceklere bağımlı olabilirler. Bazı çocuklar seçici yiyiciler olarak adlandırılabilirler, ancak belki de bu bozukluğa sahip olabilirler. Aşırı tükettikleri gıdaları bir süre sonra yemek istemeyebilirler.

Duyusal işleme bozukluğunun son yaygın belirtisi, sıcaklıktaki hızlı ve şiddetli değişiklikleri ele alamamaktır. Bu düzenden muzdarip birçok çocuk, banyo saati geldiğinde isteksiz veya telaşlı olabilir. Diğer hızlı sıcaklık değişimi kaynakları arasında, içeriden dışarıya girmek ve sıcak veya soğuk yiyecekleri yemek bulunmaktadır.

Kaynakça: https://www.speechandot.com/top-5-symptoms-of-sensory-processing-disorder/