Duyusal Oyun İçin 4 Basit Fikir

Duyusal Oyun İçin 4 Basit Fikir

Duyuları öğrenmek ve keşfetmek çocuğun gelişiminin önemli bir parçasıdır. Duyusal oyun bu gelişmeyi teşvik etmek için harika bir yoldur. Çocuklar oyun sırasında duyularını kullanarak, motor ve bilişsel becerilerin yanı sıra, duyularının dünya ile etkileşime nasıl yardımcı olduğunu da öğrenirler.

Duyusal oyun için eğlenceli aktiviteler, ev eşyaları ve bulunması kolay malzemeler kullanılarak yapılabilir. Çocuklarınızla oyun oynarken bu dört basit duyusal oyun fikrini deneyebilirsiniz.

 

  1. Oyun Hamuru ve Kum: Oyun hamuru ve kum çocuğunuz için saatlerce sürecek yaratıcı oyunlar sunar. Çocuklar malzemeleri farklı şekillerde kalıplayabilir ve inşa edebilirler, daha sonra onları birleştirip ayırabilir, değiştirebilir, hatta bozabilir ve baştan başlayabilirler. Hamuru kendi elleriyle sıkıştırabilirler, düz bir şekilde parçalayabilirler veya bir oklava ile açabilirler.
  2. Bakliyatlar: Bir kâseyi veya leğeni nohut, kuru fasulyeler gibi çeşitli bakliyatlar ile doldurun. Çocuğunuzla birlikte ellerinizi kâseye daldırın, farklı bakliyatları toplamaya veya onları şekilleri ya da renklerine göre sıralamaya çalışın. Bakliyatları toplamak ve sıralamak ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur ve bununla birlikte sınıflama becerileri de gelişir.
  3. Parmakla Boyama: Çocuklarla parmaklarını boyaya daldırdıktan sonra kâğıda dokunup, boş sayfaya bir resim çizerek yaptıkları parmakla boyama birden fazla duyuya hitap eder. Parmak boyalarının kullanımı ile hem duyusal gelişim hem de yaratıcılık becerilerinin kullanılması sağlanmış olur. Ayrıca, aktivite sonrasında parmak boyalarının temizlenmesi de kolaydır.
  4. Suyla Oynamak: Su, duyusal oyun için mükemmel bir malzemedir. Bir kaptan diğerine su dökerek oynayabilirsiniz veya çocuğunuzla birlikte hangi oyuncakların suda battığını veya yüzdüğünü test edebilirsiniz. Birkaç farklı kâseye farklı sıcaklıklarda su ekleyip hangi suyun daha sıcak ve daha soğuk olduğunu çocuğunuza sorabilirsiniz.

 

Kaynakça: https://newhorizonacademy.net/4-simple-sensory-play-ideas/

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
+90 (533) 165 60 94