Duyusal Oyun Nedir ve Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olur?

Duyusal Oyun Nedir ve Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olur?

İnsanların beş duyuya sahip olduğu söylenir, bu düşünce doğru ama biraz eksiktir. Çünkü çocuklar başka duyularını da kullanırlar: Sıcaklık, vücut pozisyonu, denge ve daha fazlası. Çocuğun duyularına hitap eden duyusal oyun, bir çocuğun ortam hakkında bilgi edinmesi için anaokullarında uygulanır.

 

Beynin Besleyicisi

Duyusal oyunu en iyi anaokullarında görebilirsiniz çünkü çocuklar kum masalarına, suya, tutkallara ve boyaya erişebilirler. Duyusal oyun karmaşık olabilir, ancak girdiler çocukların beyinleri için çok önemlidir. Highscope uzmanları, duyusal oyunları, beynin besleyicisi olarak düşünmenizi söylüyor.

Highscope, yer çekimini algılamanın çocukları yuvarlama, düşme, kaymayı keşfetmeye yönlendirdiğine işaret eder. Çocuğunuz, su kovasını kaldırması için kas gücü kullanmasına rağmen, görünmeyen bir kuvvet tarafından çekilen suyu görür, duyar ve hisseder.

Evde anaokullarının yaptığı şeyleri modelleyin ve çocuğunuzun beynini karton tüpler, bloklar, misketler, kepçe ve kovalarla besleyin. Ayrıca dışarda oynanan duyusal oyunlar daha heyecan vericidir.

Geniş Dünya

Okul öncesi dönemde duyusal oyun, çocukların kafa karıştırıcı bir dünyayı yorumlamasına yardımcı olur. PBS uzmanlarının da belirttiği gibi “Bir yetişkine bilgisayar başında oturmadan bilgisayarı kullanmayı öğrettiğinizi hayal edin.”

Çocukların fiziksel dünyalarındaki büyük ve küçük sorunları çözmeleri gerekir. Duyusal oyun, tüm sıralama ve hesaplamanın devam ettiği bu sorunları çocuk beynine indirgeme sürecidir. PBS de bize, duyusal oyun ile çocukların sistemlerine çeşitli (sıcaklık, parlaklık ve renk algısı, baskı, kaşıntı, ağrı, gerginlik) bilgileri aldığını ve beyinlerinin başka alanlarda da geliştiğini söylüyor. Bu alanlar:

 

  • Bilişsel,
  • Dilsel,
  • Sosyal ve Duygusal,
  • Fiziksel El Becerisidir.

Yaratıcılık

Sadece çocukların değil yetişkinlerin de duyusal uyarılmayla geliştiğini görmek için sanat dünyasına bakmanız yeterli. Çoğu kişi, tuhaf ve tahmin edilemez hareketleri için, Alexander Calder’ın yarattığı cep telefonlarından keyif almaktadır. Calder çocukluğun duyusal öğrenmesini yakalamış ve yetişkinlere sanat olarak bunu geri vermiştir. Çocuklar duyusal oyun deneyimini yaşar ve görüntüleri, fikirleri ve sesleri daha sonra kullanmak üzere saklarlar. Ve elbette bu sakladıklarını yaratıcı bir şekilde açığa çıkarırlar.

Kaynakça: https://www.kids-konnect.com/blog/what-is-sensory-play-and-how-does-it-help-your-preschooler