Duyusal Sorunların Belirtileri ve Kimler Yardımcı Olabilir

Duyusal Sorunların Belirtileri ve Kimler Yardımcı Olabilir

Çocuk ya da yetişkin fark etmez, herkesin duyusal sorunları ve endişeleri vardır. Yetişkinler olarak sık sık rahatsız edici bulduğumuz zararlı duyusal girdilerden kaçınmayı öğreniriz. Çoğu zaman, çocuklar rahatsız edici buldukları bu duyusal endişelerden kaçınamazlar. Bu duyusal endişelerin zaman zaman bir çocuğun sosyal, duygusal ve akademik becerisi üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Ebeveynler ve eğitimciler genellikle ne tür bir yardımı ne zaman isteyeceklerinden emin olamıyorlar.

Çocuğunuzun duyusal girdilerle başa çıkma becerisi hakkında şu sorular düşünülmelidir:

  • Parlak ışıklarla ilgili sorunu var mı? (dışarıda her zaman güneş gözlüğü takmak)
  • Dokunulmaktan nefret mi ediyor? (sarılmaları ve başkalarının temasını sınırlama)
  • Başkalarından sürekli temas mı istiyor? (her zaman kucaklanmak ister)
  • Çok yüksek veya çok yumuşak tonda konuşuyor mu?

Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtı verdiyseniz, çocuğunuzun bir uzmandan değerlendirme alması yararlı olabilir. Pediatrik ergoterapistler duyusal kaygıların değerlendirilmesi ve müdahalesi konusunda genellikle uzman kişilerdir. Kaçınılması gereken uyaranlara karşı tolerans geliştirmek için gerekli beceriler çocukla birlikte çalışabilir, aynı zamanda çevresi içinde çocuğa yardım eden olanaklar sağlanabilir.

Başka tıbbi durumların veya psikolojik kaygıların da olabileceğini her zaman akılda tutmak önemlidir. Duyusal kaygılara ek olarak bir şey olabileceğinden şüpheleniyorsanız, ek değerlendirmelere veya müdahalelere gerek olup olmadığını belirlemek için ergoterapiste danışın.

Ayrıca, DEHB ve diğer pek çok ilişkili sorunu da göz ardı etmeyin. En iyi tedavi stratejisini belirleyebilecek bir pediatrik nöropsikoloğu ziyaret ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/health-topics-and-concerns/sensory-processing-disorder/signs-of-a-sensory-issue-north-shore-pediatric-therapy