Düzgün Konuşma Akıcılığı İçin 10 Basit Adım

Düzgün Konuşma Akıcılığı İçin 10 Basit Adım

Akıcılık ve düzgün konuşma tam olarak ne anlama geliyor? Bu terimler dil ve konuşma patolojisinde kullanılan, seslerin, hecelerin, kelimelerin ve cümlelerin pürüzsüz bir şekilde bir araya getirildiği ve söylendiğini ifade eden terimlerdir. Konuşma akıcılığı, sorunsuz ve kolay konuşma yeteneğini gösterir.

Konuşma akıcılığı bozuklukları, kekemelik, hızlı bozuk konuşma gibi bozuklukları içerir. Akıcılık sadece konuşmayı öğrenen çocuklar için bir sorun olmamakla birlikte, bir yetişkinin ne kadar iyi konuşacağını belirlemede de önemli bir faktör olabilir. Bir şeyi açıklamaya çalışırken sözleri seçmekte zorlanıyor musunuz? Başkalarının önünde konuşmanız istendiğinde gergin misiniz? Eğer öyleyse, rahatlayın! İzleyebileceğiniz basit adımlar vardır ya da çocuğunuz telafi edici yöntemlerle konuşmayı pürüzsüzleştirmenin bir yolunu bulabilir. Konuşma akıcılığını pürüzsüzleştirmek için bu basit adımları izleyin.

 

Düzgün Konuşma Akıcılığı için 10 Basit Adım

1. İyi bir rol model olun.Akıcılığı bozuk olan çocuğunuzsa bu adım özellikle önemlidir. Çocuğunuzdan görmek istediğiniz konuşma davranışını modelleyin.

2. Yavaşça konuşun. Konuşmak için acele etmeyin, aceleniz olduğunda bir şey yapmak her zaman zor olmuştur.

3. Nefes alın.Kolayca ve doğal olarak nefes alın, böylece konuşurken ihtiyacınız olan havayı toplarsınız.

4. Yavaş yavaş başlayın. Ne kadar yavaş konuşmaya başlarsanız, ses telleriniz o kadar rahat olur. Güven kazandıkça yavaşça başlangıcı hızlandırabilirsiniz.

5. Toplum önünde konuşma pratiği yapın.Başkalarının önünde ne kadar fazla konuşursanız, konuşmanız o kadar kolay ve akıcı hale gelecektir.

6. Gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun. Etrafınızdaki kişilerin nasıl konuştuklarının farkında olun, bu farkındalık konuşmanızın akıcılığının iyi olup olmadığını veya biraz çalışmaya ihtiyacınız olup olmadığını ölçmenize yardımcı olabilir. Konuşma kalıpları ve ritimlerdeki farklılıkları dinleyin.

7. Sesleri ayırt edin. /t/ ve /b/ gibi bazı ünsüzlere odaklanmayı bırakın, ünlü sesleri ayırt edin ve odaklanın.

8. Pratik yapın. Evet, bu sözler eskidi artık ama hala doğru! Alıştırma yapmak, konuşmanızı mükemmel veya en azından daha iyi hale getirir.

9. Şarkı söyleyin. Hayır, tabi ki kimsenin önünde şarkı söylemek zorunda değilsiniz, duş yaparken söyleyebilirsiniz. Şarkı söylemek doğru ses kullanımına yardımcı olur ve konuşmanızın havasını, nefesini, eklemini ve hızını kullanmayı öğrenirsiniz.

10. Kendinize veya çocuğunuza karşı sabırlı olun. Bir günde akıcı ve kolay konuşmayı öğrenmeyi bekleyemezsiniz. Zaman çizelgesi olmadan denemek ve geliştirmek için aktivitelerinizde çocuğunuza da yer verin.

Konuşmanızın veya çocuğunuzun konuşmasının akıcılığını arttırmanın en iyi yolu, her gün birkaç adım uygulama için kendinize zaman tanımaktır. Kendinize güvenin! Sizi tetikleyen belirli kelimeler varsa, doğru olana kadar sadece bu kelimeleri çalışın. Pratik ve sabrınızla siz veya çocuğunuzun konuşmasının akıcılığı pürüzsüz olacaktır.

Kaynakça: https://www.speechbuddy.com/blog/speech-therapy-techniques/10-simple-steps-for-smooth-speech-fluency/

Konuşma akıcılığı ile ilgili sorun yaşıyorsanız, Dil ve Konuşma Terapistlerimizden destek ve randevu alabilirsiniz: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94