Ebeveynler Ergenlik Döneminde Çocuklarına Nasıl Yardım Edebilir?

Ebeveynler Ergenlik Döneminde Çocuklarına Nasıl Yardım Edebilir?

Çocuklar ve ebeveynler, ergenlik döneminde aile ilişkilerindeki dinamiklerin değişimi ile sık sık mücadele etmek durumunda kalırlar. Fakat ebeveynler, bu süre zarfında çocukları için hala kritik bir destektir ve büyük öneme sahiptirler.

 

Ebeveynler olarak işte yapabileceğiniz bazı şeyler:

 

 

Çocuğunuzun vücudundaki değişiklikleri öngörmesine yardımcı olun. Ergenlik hakkında bilgi edinin ve neler olduğunu açıklayın. Fiziksel değişikliklerin ve ortaya çıkan cinselliğin normal, sağlıklı gelişimin bir parçası olduğunu konusunda onlara güvence verin. Sorular için yer bırakın ve çocuklara kendi hızlarında soru sormalarını sağlayın. Gerektiğinde çocuk doktorunuzla ya da bir ruh sağlığı veya gelişim uzmanı ile konuşun.

 

Diğer önemli konular hakkında da bilgilendirici konuşmaları başlatın. Sağlıklı ilişkiler, cinsiyet, cinsellik, rıza ve güvenlik (cinsel yolla bulaşan enfeksiyon, hamilelik ve madde kullanımının nasıl önleneceği gibi) hakkında açık iletişimi sürdürün. Bu konuşmaları erken ergenlik döneminde başlatmak, daha sonra yapılacak görüşmeler için iyi bir çerçeve oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzla görüşmeyi olumlu tutun. Güçlü yönlerine dikkat çekin. Başarıları kutlayın.

Destekleyici olun ve yüksek ancak makul beklentileri olan net limitler belirleyin. Örneğin sokağa çıkma yasakları, okul katılımı, medya kullanımı ve davranış için net ve makul beklentilerinizi iletin. Aynı zamanda, çocuğunuzun sorumluluğunu üstlenirken zaman içinde daha fazla bağımsızlık için fırsatları giderek genişletin. Böyle bir dengeyi amaçlayan ebeveynleri olan gençlerin daha düşük depresyon ve uyuşturucu kullanma oranları olduğu gösterilmiştir.

Riskli davranışları (cinsel aktivite ve madde kullanımı gibi) ve sonuçlarını tartışın. Olumlu bir örnek oluşturduğunuzdan emin olun. Bu, gençlerin vaktinden önce karar vermeyi değerlendirme veya prova yapmalarına ve bazı durumlar ortaya çıktığında hazırlıklı olmalarına yardımcı olabilir.

Bağımsızlık ve bireysellik kazanımı ergenlik ve erken yetişkinliğe geçmenin bir parçasıdır. Bununla beraber, çocuğunuza daima gerektiğinde yardım etmek için orada olduğunuzu hatırlatın.

Ergenlik yılları bazen yavaşlayan bazen aşırı hızlanan bir roller coastera binmek gibi hissedilebilir. Bu süre zarfında ebeveyn-çocuk ilişkilerini olumlu ve saygılı tutarak ailece bu yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.

Kaynakça
https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/teen/Pages/Stages-of-Adolescence.aspx

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94