Ebeveynler İçin Sosyal Medya İpuçları

Ebeveynler İçin Sosyal Medya İpuçları

 

Genç çocuğunuz az önce size bir Instagram hesabı açıp açamayacağını sordu. Ne yapmalısınız? Size ve çocuklarınızın çevrimiçi dünyada dolaşmasına yardımcı olacak bazı sosyal medya ipuçlarını bir araya getirdik.

 

Çocuğunuzun çevrimiçi olması sorun değildir.
Hepimiz çocukların sosyal medyada zorbalığa maruz kaldığına dair hikâyeleri duyuyoruz ya da çocuk gibi davranan cinsel avcıları görüyoruz. Ama çocuğunuzun çevrimiçi olması değil, güvenliğinin tehdit edilmesi asıl sorundur. Aslında, çevrimiçi ilişkiler tipik ergen gelişiminin bir parçasıdır. Sosyal medya, çocuğunuzun yerel olarak bulamadığı topluluklara erişmesini sağlayarak kendisi ve dünyasındaki yerleri daha fazla keşfetmesini sağlar. Öyleyse çocuğunuzla neden sosyal medyada bulunmak istediklerini konuşun ve bu avantajları hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak kullanmanın güvenli yollarını bulmalarına yardımcı olun.

Çocuğunuzun hem gerçek hem de çevrimiçi dünyada uygun şekilde davrandığından emin olun. Pek çok gence, bir platformun gizlilik ayarlarının aslında işleri çok güvenli yapmadığı ve gençlere, çevrimiçi olarak paylaştığı görüntülerin, düşüncelerin ve davranışların anında dijital ayak izlerinin bir parçası haline geleceği hatırlatılmalıdır. İletişim hatlarını açık tutun ve soruları veya kaygıları varsa yanlarında olduğunuzu bilmelerini sağlayın.

Çocukları mahremiyetin önemi hakkında bilgilendirin ve cinsellik tehlikeleri konusunda uyarın.
Gençler, içeriği başkalarıyla paylaştığında, içeriği tamamen silemeyecekleri veya kaldıramayacaklarını bilmeleri gerekir. Çocuklarınıza çevrimiçi ortamda paylaşımlarını dengelemeyi öğretin.

Gençler, ayrıca gizlilik ayarlarını kullanamayacaklarını bilmeyebilir veya seçmeyebilirler. Cinsel suçlularının çoğu zaman çocuklarla iletişim kurmak ve istismar için sosyal ağ, sohbet odaları, e-posta ve çevrimiçi oyunları kullandıkları konusunda çocukların uyarılmaları gerekir. Çocuklarınızın kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık hakkında bilgi sahibi olduklarından emin olun.

Dengeyi sağlayın.
Gençler için uyku, egzersiz, öğrenme ve aile ile vakit geçirme gibi sağlıklı ve temel aktiviteleri dijital tüketim ile dengelemek önemlidir. Çocuğunuza, aile aktiviteleri planı aracılığıyla hangi faaliyetlerin günlük olarak yapılması gerektiğini ve sosyal medya süresi için gereken zamanı gibi konularda birlikte fikir paylaşımı yaparak yardımcı olabilirsiniz. Medya planı, hangi medyaya izin verilip verilmediğiyle ilgili net sınırlar içermelidir. Zaman sınırları da çok önemlidir. Doğru zaman sınırını koyma, bir limit belirlemenize yardımcı olacak en iyi yollardan biridir.

Ayrıca yemek ve yatma zamanı gibi sakin bölgeler oluşturabilir ve belirli günleri veya saatleri sakin dönemler olarak ayırabilirsiniz.

İyi bir rol model olun.
Gençler ve çocuklar söylenilen şeyleri yapmak yerine gördükleri şeyleri yapma eğilimindedir. Yani, tüm zamanınızı Instagram’a bakarak geçirirseniz, çocuğunuz da aynısını yapacaktır. İyi bir rol model olun, sosyal medyada ve ekranlarda geçirdiğiniz zamanı sınırlandırın. Kendi cihazınızı kullanırken, çocuklarınızın da sizi izlediğini unutmayın.

Unutmayın: Çocuklar hep çocuk kalacak.
Çocuklar medyayı kullanarak elbet hata yapacaklar. Hataları empati ile ele almaya çalışın ve hatayı öğretilebilir bir fırsata dönüştürün. Ayrıca çocuklarınızın davranışlarını dikkatlice gözlemlemeniz ve gerekirse çocuk doktoru ve bir çocuk psikoloğu da dâhil olmak üzere bu konuda destekleyici profesyonelden yardımlar almanız önemlidir.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/social-media-tips-for-parents/