Ebeveynler Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklarda Yapıcı Oyunu Nasıl Teşvik Edebilirler?

Ebeveynler Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklarda Yapıcı Oyunu Nasıl Teşvik Edebilirler?

Erken çocukluk araştırmacıları, küçük çocukların gelişimsel olarak tırmandıkları bir merdiven olduğuna inanırlar, bu da oyunun bir aşamasından diğerine geçmeyi içermektedir. Yapıcı oyun, birçok yönden hedefe yönelik ve düşünceli olan organize bir oyun şeklidir. Yapıcı oyun ile uğraşan çocuklar, bir şeyler meydana getirmek için malzemeler kullanırlar ve bunların karmaşıklığı,çocuk büyüdükçe artar.

İlk aşama, çocukların tekrar tekrar hareket eden nesnelerden basit zevk aldıkları ve duyuları ile oyuncakları veya diğer oyunları keşfettikleri fonksiyonel oyun olarak adlandırılır. Yapıcı oyun, oyunun bir sonraki aşamasıdır. Bu aşamada, bebekler çeşitli nesnelerin neler yapabileceğini derinlemesine anlarlar; bu aşamada oyuncaklarla ve etraflarında buldukları günlük nesnelerle bir şeyler yapmaya çalışırlar.

Çocuğun Dikkat Aralığı Uzadığı Zaman Kendini Yapıcı Bir Oyuna Verir

Yaklaşık olarak 2 yaşlarında olduklarında, çocukların dikkat süresi uzamaya başlar. Bu, çocuğunuzun bir dizi oyuncakla aktivitelere odaklanarak ve oturarak daha uzun süre geçirebileceği anlamına gelir. Bu genişletilmiş oyun süresi sırasında bebeğinizin, oyuncaklara basitçe vurmasından, bir amaç için onları hareket ettirmesine kadar farklı hareketler yaptığını görebilirsiniz.

Örneğin, bu geçişin blok oyunları sırasında gerçekleştiğini görebilirsiniz. Bloklarla fonksiyonel oyun aktivitelerinde geçirdiği zaman göre bebeğiniz, blokların nasıl olduğunu, bazılarının diğerlerinden daha büyük olduğunu, onları düz ve sabit bir yüzeye koyduğunda düşmeyeceklerini bilir. Bir sonraki adım, blokları üst üste koymaya başlamasıdır. Çocuğunuz temel bir kule inşa edebilir ve daha sonra etrafına bazı küçük insan figürleri yerleştirerek, onlar için bir ev inşa etmeyi amaçladığını gösterebilir.

Yapıcı Oyunu Teşvik Etmek İçin İpuçları

Yeni yürümeye başlayan çocuklar her ne kadar kutuları, kağıt havluları ve günlük nesneleri "oyuncaklara" dönüştürseler de, bu gelişim aşamasında ve ötesinde çocuklar için iyi seçimler olan bazı büyük ticari oyuncaklar vardır.

Bunlar:

  • LEGO Yapı Setleri veya Lincoln Logs gibi birbirine kenetlenen bloklar
  • Boya kalemi, kağıt, boya, makas ve tutkal gibi sanat malzemeleri
  • Oyun hamurları
  • Kum ve su tablası

Temel olarak, açık uçlu oyunu destekleyen oyuncaklar ve malzemeler arayın. Bu, çocuğunuza bir oyun yapımcısı veya sanatçının düşündüğü şeylere karşı kendi hayal gücünden bir şeyler inşa etme özgürlüğü verecektir.

Yapıcı Oyunun Yararları

Yeni yürümeye başlayan çocuklar bu açık uçlu malzemelerle oynadıklarında, birçok farklı beceri geliştirme şansına sahip olurlar. İşte yapıcı oyun yoluyla öğrenebilecekleri bazı şeylerin kısa bir listesi;

  • Bebekler geleneksel ve birbirine kenetlenmiş bloklar inşa ederek, hayvanat bahçesini ziyaret etmek gibi dünyalarını anlamalarına ve bilgileri işlemelerine yardımcı olan anlarını yeniden canlandırabilirler.
  • Kumdan bir şeyler inşa etmek, soyut düşünceye giden ilk adım olan bir nesnenin diğerini temsil etmesini içermektedir.
  • Bir resim veya proje oluşturmak için sanat malzemelerini kullanmak, küçük çocuklara ince motor becerileri kullanarak pratik yapma imkanı verir. Bunlar, başta yazı yazmak olmak üzere, giysileri düğmeleme gibi görevleri gerçekleştirmelerini içermektedir.

Yapıcı oyun çocuğunuzu bir sonraki dönüm noktası olan dramatik oyuna hazırlarken, hayal gücünü geliştirir.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/constructive-play-290173