Ebeveynlerin Çabası Çocukları Motive Ediyor

Ebeveynlerin Çabası Çocukları Motive Ediyor

Ebeveynlerin Çabası Çocukları Motive Ediyor

Her şeyin ters gittiği günleriniz olmuştur ve sadece havlu atmak mı istiyorsunuz? O zaman biraz mola verin ama pes etmeyin. Çünkü görünen o ki, çocuklarımız zorluklara cevap veriş şeklimizi, düşündüğümüzden daha fazla izliyor ve bundan etkileniyorlar.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar yakın zamanda 260 ebeveyn ve çocuklarıyla bir araştırma yaptılar. Çocuk-ebeveyn çiftlerini üç gruba ayırdılar. Birinci grupta, ebeveynler mücadele ederek görevle başa çıkıyorlardı ve her zaman hayal kırıklıklarını dile getirirken de görevi tamamladılar. İkinci grupta ebeveynler görevi kolayca tamamladılar, üçüncü grup ise çocukların ebeveynlerini hiçbir şekilde izlemediği gruptu. Ayrıca çocuklara, etkisi olmayan bir düğmesi ve de gizlenmiş ama etkisi olan başka bir düğmesi olan bir müzik kutusu verildi.

Enstitüdeki bilim adamları bulgular karşısında şaşırdılar. Ebeveynlerini izleyen çocuklar, izlemeyen çocuklara göre doğru düğmeyi daha yüksek oranda bulabildiler. Ebeveynlerin kolayca başarılı olduğunu gören ve ebeveynlerini hiç görmeyen çocuklar arasında ise ısrar açısından hiçbir fark yoktu. Araştırmacıların bu çalışmayla ilgili çıkarımları; ebeveynlerin, bir görevle mücadele ederken çocuklarının kendilerini görmelerine izin vermekten korkmamaları ve aslında çocuklarının gözü önünde zor bir şeyin üstesinden gelmeye çalışırken gelen bu fırsatları değerlendirmeleri gerektiği olmuştur.

Çocuklar mücadele eden ebeveynlerini görerek kendi hayatlarında da amaçları için mücadele vermeyi öğreniyorlar. Çocuklarımızın, bizi bir şeylerle mücadele ederken başarılı olduğumuzu görüp, buradan bir şey çıkarabilecekleri fikrini oldukça sevdim.

Kaynakça: http://www.happyhealthykids.com/parents-perseverance-motivates-kids-starting-infancy/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94