Ebeveynlerin Zorbalık Hakkında Bilmeleri Gereken 5 Şey

Ebeveynlerin Zorbalık Hakkında Bilmeleri Gereken 5 Şey

Ne yazık ki, günümüz gençleri, artan miktarda zorbalık gibi görünen şeylerle karşı karşıya kalıyorlar. İnternet ortamında ve sınıflarda da saldırganlık ve şiddet yaşanıyor. Birçok ebeveyn, bu tür olaylar hakkında farkındalığa sahipler, ancak bazıları, kendi çocuklarının zorbalık salgını ile uğraştığı veya bunlardan muzdarip olduğunu bilmiyor. Bazı okullar ve eğitimciler krizin farkına varmış ve sorunu ortadan kaldırmak için çaba harcıyorlar. Ancak, her zaman olduğu gibi, ebeveynler de bu süreci evde desteklemeliler.

 

Ailecek birlikte yenilen akşam yemeği gibi sıradan bir aktivite bir çocuğun hayatında büyük bir fark yaratabilir.

 

Pediatrics ve JAMA Pediatrics dergisindeki bazı çalışmalar, teknolojisiz ortamda birlikte yemek gibi basit bir eylemin, uyuşturucu kullanımı, okul zorlukları ve şiddet risklerini azaltabileceğini göstermiştir. Ebeveynler çocuklarının bir adım gerisinden gelebilirler, ancak bu bir dalga yaratabilecek bir davranış olacaktır.

 

Çevrimiçi ortamda tacize uğrayan gençlerin trajik hikâyeleri olabiliyor.

 

Ergenlerin bazıları yaşadıkları acı ve küçük düşürülme nedeniyle kendi hayatlarına son verebiliyorlar. Bu nedenle, birçok çocuk ve ergen psikoloğu, ebeveynlerin çocuklarının çevrimiçi gelişimlerini ve gidişatlarını izlemelerini tavsiye ediyor. Evet, anneler ve babalar çocuklarından bir miktar olumsuz geri bildirim alabilirler ve ancak ebeveynler çocuklarının internetteki eylemleri her ne pahasına olursa olsun kontrol altında tutmalıdırlar.

 

Ebeveynlerin çocuklarının öğretmenleri ile etkileşimde olmaları her zaman önemlidir.

 

Bu durum, ebeveynlerin, çocuklarının okullarıyla yakın ilişkide olmalarını, görüşlerini açıklamalarını, politikalar ve düzenlemeler hakkında sorular sormalarını ve bunun için bir neden varsa olayları bildirmelerini kolaylaştırır. Zorbalık olduğunda görüşülecek ilk kişi sınıf öğretmenidir. Bir ebeveyn bu etkileşimden bir sonuç alamazsa, okul yöneticilerine de ayrıca danışabilir.

 

Ebeveynler ve çocukları arasındaki yüz yüze konuşma çok önemlidir.

 

Ebeveynlerin çocuklarına, zorbalıkla herhangi bir şiddeti önleyecek şekilde karşı karşıya gelmeleri konusunda fikir vermeleri gerekir. Ebeveynler çocuklarına barışçıl yollarla bir durumu nasıl hafifletecekleri konusunda talimat verirken, doğru davranışı modellerler ve ciddi bir sonucu da engellemiş olurlar.

 

Ebeveynler evde zorbalık karşıtı davranışları modelleyebilir.

 

Genç bir birey anlaşmazlıkların özenli bir şekilde çözüldüğünü görürse, muhtemelen bu davranışı taklit edecektir. Annelerin ve babaların yüksek sesle tartışmaktan kaçınmaları, birbirlerini alay etmemek veya başka biri hakkında olumsuz konuşmamak için çaba sarf etmeleri gerekir. Stephen Sondheim’ın yazdığı gibi, ”Söyleyeceğiniz şeylere dikkat edin, çocuklar sizi dinleyeceklerdir. Yaptığınız şeylere daha çok dikkat edin, çocuklar görecek ve öğreneceklerdir.”

 

Kaynakça
https://childdevelopmentinfo.com/bullying/5-things-parents-need-to-know-about-bullying/#gs.i1yptw

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94