Ebeveynlik Konusunda Anlaşmazlık

Ebeveynlik Konusunda Anlaşmazlık

Bu, çoğu ebeveynin herhangi bir zamanda karşılaştığı bir durumdur: Eşinizle çocuklara nasıl ebeveynlik konusunda anlaşamayabilirsiniz. Gerçek şu ki, hepimiz farklı kişilikler taşıyoruz ve birçok anne-baba, kendi anne-babalarının onlarla nasıl etkileşime girdiğine bağlı olarak belirli kalıplara giriyor. Ancak bir faktör daha var: Çocuklar da bizi izlemeye devam ediyor.
 

Yıllar boyunca birçok anne-baba ile çalıştım ve sık sık gördüğüm bir şey, her gün aynı safta olmanın çok zor olduğudur. Sorun yok. Bazen ebeveyn bir şeye önderlik etmeli veya bir çocuğa ulaşmak için farklı bir taktikle çalışmalıdır.

Dolayısıyla, zaman zaman tartışmaya neden olabilecek farklı ebeveynlik stilleri, her iki ebeveyn de birbirlerini desteklemeyi kabul ettiği sürece, yararlı olabilir.
 

Bunları deneyin:

Haftalık Kontrol

Her hafta birlikte oturup neyin işe yarayıp neyin yaramadığını konuşmak için sık sık belirli bir zaman planlamanızı öneririm. Bakış açılarınızı paylaşın. Dürüst iletişim, bir takım olarak ebeveynlik söz konusu olduğunda bulmacanın en temel parçasıdır.

Bu süreyi bir çift olarak (veya eş-ebeveyn olarak) bağlanmak ve ailenin bir bütün olarak nasıl geliştiğini tartışmak için kullanın. İdeal olarak, her birinizin pozitif, negatif ve istek listelerinizi tartışmadan paylaşabileceğiniz yargısız bir bölge oluşturmanız gerekir.

Suçlamadan Kaçınmak

Çocuklar üzüldüklerinde onlarla empati kurmak önemlidir. Koşullar değişmese bile, empati kurmak duyulmalarını ve anlamalarını sağlar. Diğer yandan, empati esnasında eşinizi suçlamak zararlıdır.

Küfür ise çocuğunuz için sadece stresi ve gerginliği arttırır. Ebeveynler birbirlerini suçladığında, çocuklar stresli ve endişeli hissederler. Ailenin uyumsuzluğunun ağırlığını hissederler ve olumsuz duyguları üstlenirler.

Hiç kimseyi suçlamadan çocuğunuzla empati kurabilir ve problemleri çözebilirsiniz. Durumun nasıl hissettirdiği ve gelecekte benzer bir durumdan kaçınmak için (veya bununla daha iyi başa çıkmak için) bir aile olarak neler yapabileceğiniz hakkında konuşun.

Orta Yolu Bulmak

Ebeveynlik meselelerinde hiç anlaşamıyormuş gibi olsanız da, muhtemelen bir kaç konuda eşinizle hemfikir olabilirsiniz. Olumlu bir temel oluşturma çabası içinde hemfikir olduğunuz ebeveynlik alanlarını belirleyin.

Bazen bu, temel konulara geri dönmek kadar kolaydır. Yatma vakti, sağlıklı beslenme ve egzersiz gibi konularda hemfikir misiniz? Bunları not edin. Ortak bir yerden başladığınızda, durumu oradan inşa edebilirsiniz.

Basit Bir Soru

Evdeki günlük ikilemleri çözmeye gelince, şu soruya odaklanın: “Çocuğumuzun ne öğrenmesini istiyoruz?” Bazı ebeveynler, çocuklar kurallara uymadığında uzun sonuç listeleri çıkarırlar. Diğerleri ise, mümkün olduğu sürece diğer yoldan bakarlar. Bu stratejilerin hiçbiri gerçekten işe yaramıyor. Çocuğunuzun başarılı olmasına yardımcı olmak için çocuğunuzun ne öğrenmesini istediğinize odaklanmalısınız.

Aynı fikirlere ulaşmak her zaman kolay değildir. Fakat birlikte ebeveynlik daha sağlıklı, daha az stresli çocuklar ve daha mutlu bir yuva sağlar.

Kaynakça
: https://www.everydayfamily.com/blog/parents-disagree-parenting/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94