Ebeveynlik Neden Zordur?

Ebeveynlik Neden Zordur?

Bazı günler ebeveynlik yapmak çok kolay olur. Her şey planlandığı gibi gider, siz ve bebekleriniz büyük yaralanmalar, öfke veya krizler olmadan gününüzü geçirebilirsiniz. Ancak diğer günler, ebeveynlik oldukça zor gelebilir.

Çoğu şeyin doğru gittiği günler vardır ancak bu büyük yaşam sorusuna oldukça doğru cevap veremeyebilirsiniz ya da çocuğunuzun en iyi benliğe sahip olması için elinizden gelen her şeyi yapıp yapmadığınızı merak etmediğiniz hissine kapılabilirsiniz. Ve her şeyin yolunda gitmediği günler vardır, sabahtan, öğle yemeğine kadar huysuzluklarla geçen bir gün olabilir. Bu günler sizlere ebeveynliğin neden bu kadar iyi hissettirdiğini merak ettiriyor olabilir.

 

Beynimizin çalışma ve öğrenme biçimleriyle ilgili birkaç basit nedenden dolayı ebeveynliğin zor hissettirdiği ortaya çıkmıştır. Çocuklarımızı hayattan daha çok sevmemiz ancak her yemekten sonra bıraktıkları küçük yiyecek parçalarını da temizlemekten nefret etmemiz doğru ve sizlerin zorluk tanımı böyle olsa da, ebeveynliğin gerçekten daha sert ev zor hissettirdiği gerçek bilimsel nedenler vardır. Yeni beceriler edinme biçimimizin, neden ebeveynliği sık sık zor hale getirdiğine bir bakalım.

 

 

Ebeveynlik tek bir beceriden oluşmaz.

 

Ebeveynliği tek bir küresel konu olarak düşünmemize rağmen, normalde bizi etkili ebeveynler yapmak için bir araya getirilmesi gereken yüzlerce beceri vardır. Bazı becerilerde ustalaşmak kolaydır, bazılarında ise iş çok kolay değildir.

Çoğu işte etkili olabilmek için bir dizi beceri geliştirmemiz gerekir ve ne kadar fazla beceri gerekiyorsa, kendimizi iyi hissetmemiz de o kadar zor olur. Ebeveynlik çok farklı beceriler öğrenmemizi gerektirir.

 

Bir işte harika olmak 6 yıl sürebilir.

 

Araştırmalar, bir şeyde iyi olmanın altı yıla kadar tutarlı bir uygulama ile olabileceğini göstermiştir. Bu yüzden, çocuğunuz altı yaşındayken ebeveynlikte uzman olacağımızı düşünebilirsiniz. Ancak ebeveynliğin sürekli gelişen bir görev olduğunu ve altı yaşındaki bir çocuğun ebeveyni olmak için altı yıl harcamadığımızı düşünene kadar bu düşünce çizgisi anlamlıdır. Yeni doğan bebeklerimizle pratikler yapmamız, yeni yürümeye başlayan çocuğumuzun bakımını sağlamamız veya 6 yaşındaki çocuğumuza ebeveynlik yapmamız 6 yıl içinde iyi duruma gelemez, dolayısıyla sürecin en başındayken ustalaşmaya başlarız.

 

Akıl hocalığı işe yaramaz.

 

Yetişkin beyinleri, karşılarında saygı duydukları ve hayran oldukları bir kişi olduğunda en iyi şekilde öğrenirler, bu nedenle akıl ve yaşam koçluğu programlarının büyük ölçekli ve başarılı şirketler arasında bu kadar popüler olmalarının sebebi budur. Ebeveynlik de olsa, akıl hocalığı her zaman yoktur.

 

Ebeveynlerin başka yetişkinlerin ebeveynlik uygulamalarına çok hayran kalıyorlar ve sıklıkla bu uygulamaları taklit edemediklerini fark ediyorlar çünkü hayran oldukları uygulamalar tamamen farklı bir çocuk geliştirilmiş ve farklı kişilik özellikleri, zorluklar ve güçlü yönler ele alınarak hazırlanmış uygulamalardır.

 

 

Kesinlikle faydalı olsa da, başka birinin çocuğun nasıl ebeveynlik edileceğini uzman olarak modelleyebilecek birisi yoktur.

 

 

Riskler yüksektir ve kontrol düşüktür.

 

Aşırı stresli değilken hepimiz iyi öğreniriz. Ne yazık ki, ebeveynlik, yüksek stresli bir durum için gerekli olan tüm faktörleri içeren bir iştir çünkü riskler aşırı derecede yüksektir ve kontrol de tam sağlanamayabilir.

 

Ebeveynlik seçimlerimiz üzerinde kontrol sahibi olsak da, çocuklarımız insanlar üzerinde kontrol sahibi değiliz. Yatma vakti, yemek vakti veya sabah rutininiz ne kadar iyi olursa olsun, başka bir insanı istemediği zaman uyumaya, yemeye veya daha hızlı hareket etmeye zorlamamak gerekir. Stresi azaltmak için, hangi ebeveynlik kararlarının önemsiz olacağını ve hangilerinin çocuklarımızın geleceklerini derinlemesine ve biçimsel olarak şekillendireceğini bilmiyoruz. Bu yüksek stresli bileşenlerin karışımı normal ebeveynlik günlerinin bile zorlu hissettirmesine neden olabilir.

 

 

Bu nedenle, gününüzü istediğiniz ebeveynliği yapabilecek kadar iyi olmadığınızı hissetmekle bitirirseniz, beyninizin çalışma ve öğrenme şekli nedeniyle kimsenin uzman olmasının mümkün olmadığını kendinize hatırlatmanız gerekir. Hatırlanması gereken başka önemli bir şey var mı? Var. Çocukların uzmanlara ihtiyacı yoktur. Bilim, genel olarak tüm çocukların mutlu bir denge bulmaları gerektiğini söyler. Bu dengenin bileşenleri: Bazı sağlam sınırlar, sıcak bir ebeveyn ve koşulsuz sevgidir. Ve bunların hepsi bugün üzerinde ustalaşabileceğiniz şeylerdir.

 

 

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/blog/wonder-parenting-just-hard/?internallink=blogtopslider

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94